Seekordses artiklis räägime mõne lausega sellisest toredast joogist nagu roheline tee.

Kui olete otsinud toite või jooke, mis teie tervist tugevdaksid või kaalukaotust lihtsustaksid, siis ei pea te enam kaugemalt otsima.

Tee kasulikest mõjudest on räägitud sajandeid ning rahvameditsiinis on tee alati tähtsal kohal olnud. Tänapäeval annavad sellele kinnitust ka mitmed teaduslikud uuringud, mis on leidnud selle toreda taime kasulikke mõjusid nii tervisele kui ka kehakaalu muutmisele.

Rohelise tee lehtedes leiduvad katehhiinid täidavad nii antioksüdantite rolli, pakkudes võimalikku kaitset mitmete põletike ning vähivormide eest, kui ka aidates kolesterooli taset kontrolli all hoida. Samuti on täheldatud nende võimet stimuleerida ainevahetust ning seega aidata kaasa kaalu langetamisele.

Lisaks pakub roheline tee kaitset ka elavhõbeda mürgituse vastu, piirates elavhõbeda omandamist näiteks kalatoitudest.

Nagu näha siis kasulikke mõjusid on palju. Kõigele lisaks on roheline tee kõikjalt kergesti kättesaadav, on lihtne valmistada ja muidugi on tegemist ju ka väga maitsva joogiga.

Siiski peaks mainima, et rohelise tee mõju kaalu-kaotusele on suhteliselt väike. Uuringud on näidanud kuskil 4%-st tõusu energia kulutamises, seega ainuüksi roheline tee lühiajaliselt kedagi vormi ei vii.

Väldi suhkrut.

Lisaks tuleb silmas pidada, et kui kasutate tees suhkrut või mett, siis nendes leiduv kalorihulk võib kokkuvõttes lausa kaalutõusu kaasa tuua.

Lisaks võivad süsivesikud mingil määral piirata kasulike ühendite omastamist.

Seega võiks kasutada rasvapõletuse soodustamiseks pigem suhkruasendajaid või juua teed ilma selliste maitselisanditeta.

Kes tee joomisega väga sinapeal ei ole, võib rohelise tee kasulikke mõjusid siiski nautida kasutades selleks erinevaid rohelise tee ekstrate, mida müüakse enamikes apteekides ja toidulisandite poodides.

Doseerimine.

Kui räägime tee kasulikest mõjudest, siis palju sõltub doosist. Peamine ühend mille kogust silmas pidada on, on EGCG. Tuntavatest kasulikest mõjudest räägitakse tihtipeale alates 200-st milligrammist ning tihtipeale isegi nii paljust kui 500-st milligrammist. Tavalises tassis on umbes 50 mg jagu EGCG-d (kuigi see sõltub tee sordist, teepuru leotamise ajast jms). Seega tuntavate kasulike mõjude jaoks võib olla vajalik teed tavapärasest rohkem nautima õppida või just nimelt pöörduda lisandite poole.

Soovitav oleks teed või lisandeid tarbida päeva peale jaotatult kuna suur kogus EGCG-d korraga võib tekitada ebamugavustunnet või iiveldust. Igaks juhuks võiks maksimaalne päevane doos jääda 800 mg juurde.

Rohelise tee kasulike mõjude võimendamiseks võiks tee juurde tarbida näiteks kalaõli, Q10-t, kurkumiini, Vitamiin C-d ja sibulat. Toimet võivad vähendada aga näiteks suuremas koguses süsivesikud, kuid ka näiteks valgupulber.

Kindlasti soovitan omal käel lugeda ka tee valmistamise kohta. Tee joomine on mitmes kultuuris äärmiselt pikkade traditsioonidega ning leidub palju õpetusi, kuidas tee maitse ning omadused kõige paremini välja tuua.