Mida lähemale sa jõuad oma ideaalkaalule, seda aeglasemalt ja raskemalt sinu kaal langeb. Tihti kaalulangus lausa peatub. Kuid, mida teha kui kaal ei lange?

Miks kaalu langemine võib vahel peatuda?

Kaalu langemine võib peatuda, sest keha peab ellujäämiseks taastama energiatasakaalu. Ta võitleb meeleheitlikult kaalu kaotamise vastu. Sinu keha on kohanenud sinu toitumisharjumustega ja vajab kehakaalu hoidmiseks vähem süüa. Ühesõnaga- mida vähem keha saab, seda vähem keha ka kulutab. See protsess oli elupäästev ürgajal, kui toitu nappis ja ilma selleta oleksid meie esivanemad ilmselt välja surnud. Ei olnud ju kunagi selge, kunas järgmine toidukord tuleb

Mida siis sel juhul ette võtta?

Võimalusi on tegelikult mitmeid. Oleme pannud kirja mõned tähtsamad nõuanded.

  1. Liigne kalorite piiramine.
    Kehal on vaja kaloreid, et põletada kaloreid. Kui sa piirad liigselt sissesöödavat toidukogust, vastab sinu keha sellele ainevahetuse aeglustamisega. Keha vajab edaspidiseks eksisteerimiseks vähem kaloreid ja seetõttu kaal enam ei lange. Kaob ka lihasmass.
  2. Lihasmass on vähenenud.
    Lihased kulutavad rasvast ligi viis korda rohkem energiat ja lihasmassi kaotamine tähendab üldise energiakulu vähenemist. Seetõttu võta kaalust alla rahulikult (0,5-1 kg nädalas), vastasel juhul kaotad lisaks kõigele muule ka väärtuslikku lihasmassi.
  3. Sa kaalud vähem.
    Kui sa kaotad kaalu või rasva, väheneb ka sinu päevane kalorivajadus. Näiteks 70 kg keha ringivedamiseks kulub kindlasti rohkem energiat kui 60 kg kehaga ringi liikumisele. See tähendab, et ehk sööd sa liiga palju oma uue kaalu jaoks.
  4. Hakka rohkem treenima.
    Kui sinu kaalulangus on seiskunud, siis on sul võimalik kas piirata oma kaloraaži või suurendada treeningkoormusi. Kindlasti soovitame, kui tervislik seisund seda võimaldab ja sa juba ei treeni väga kõrge koormusega, kasutada just treeningkoormuste suurendamise varianti. Sellisel juhul saad sa rohkem süüa ning sinu keha saab rohkem toitaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
  5.  Kas sa oled lisanud treeningud?
    Kui oled seni jälginud ainult toitumist, siis on viimane aega hakata treenima. Vali sobib kava meie treeningukavade seast.
  6. Vaata üle, palju ja mida sa sööd.
    Enesele märkamatu ülesöömine on kaalu languse seiskumise sage põhjustaja. Kui sa oled oma dieediga jõudnud nn mugavustsooni, on lihtne tähelepanu kaotada ja langeda tasapisi vanade harjumuste juurde tagasi. Natukene suuremad toidukorrad, üleliigne klaas veini… Sellised pisipatustamised võivad kokkuvõttes sinu rasvapõletust kõvasti mõjutada. Aeg-ajalt on hea pidada toidupäevikut. Nähes must-valgel kirjas, mida ja kui palju sa tegelikult sööd, on see hea platoopurustaja.
  7. Üks “söö mida tahad toidukord”.
    Mõtle, kas oled nädalas ühe toidukorra ajal lubanud endale rohkem süüa (lubatud patutoidukord)?
    See üks toidukord võib veenda sinu keha, et ta ei nälgi. See surub alla alateadliku häirekella, mis lülitub sisse iga kord, kui keha hakkab kasutama rasvu energia saamise eesmärgil. Kuid pane tähele, et seda võid teha nädalas ainult ühe toidukorra ajal!
  8. Jälgi kava!
    Kui su kaal on seiskunud, mõtle, kas oled 100% täitnud toitumiskava! Jäta meelde, et kava toimib 100 % vaid siis, kui toitud nii, nagu toitumiskavas on soovitatud.

Kui sa pead silmas kõiki eelnevaid punkte ning sinu kaal ei lange soovitud tempos, siis võta ühendust klienditugi@fitlap.ee või kirjuta sellest meie FB salajasse toetusgruppi.