Hehei, olen tagasi siin Fitlapi blogis ning tahaksin teiega pikemalt rääkida teemal, kuidas me saaksime kõige paremini oma vastupidavust arendada, sealhulgas sellega kaasneb suurem motivatsioon tervislikumalt toituda ning edasi treenida 🙂 Mis see saladus siis on?

Me kõik teame, et lihastreeninguga kasvab kõige paremini lihas ning kardio treeninguga areneb sinu vastupidavus ning kaob rasv. Aga need kaks ühes? HIIT-treening on minu lemmikstiil treenimiseks. Mis see hiit siis on? Kõrge intervalltreening, kus tegevus kestab 30-60sekundit ning harjutuste vahelised pausid jäävad alla 30 sekundi juurde. Tuues lihtsalt ühe kergema näite: 

* Kükist üleshüpped 45 sekundit
* Mägironija 45 sekundit
* Burpeed 45 sekundit 
* Väljaasted hüppega 45 sekundit
* Sprint 30 sekundit 

Seda kutsutakse kui ühte set'i ehk ringi. Tavaliselt koosneb minu HIIT-treeningu üks ring 7 erinevast harjutusest ning neid ringe teen läbi 3 korda. Ringide vahel on pausid 2 minutit pikad ning harjutuste vahel vajaduse korral maksimaalselt 30 sekundit. Eesmärgiks on võimalikult väikse ajaga saavutada suur intensiivsus – mitte nii, et teen 30 sekundit tavalisi kükke, sinna otsa mõned tavalised istessetõusud. Oleneb loomulikult inimesest ning tema töövõimekusest, kuid hiit treeningu eesmärk on just vähese ajaga lasta kehal teha võimalikult palju. 

HIIT TREENING KULUTAB KALOREID KA PEALE TRENNI. Nagu uurimused näitavad, siis peale ~30 minutit kestvat HIIT treeningut kulutab inimese keha 24h jooksul nii istudes kui magades kaloreid edasi. Kas see on kehale kurnav? Ma ütleks, et kui nädalas piirduda maksimaalselt 3 HIIT sorti treeninguga (jaotatud siis kas üldkeha või alakeha / erinevate gruppide vahel) siis ei ole sellest midagi hullu. Kui oled alles alustaja siis katseta algselt 1 sellise treeningvormiga nädalas ning liigu vastavalt jõule ja keha tunnetusele edasi. 

KUULA OMA KEHA. See on sellise stiili juures kõige olulisem. Kui sul on seal paberil kirjas, et tee veel 15 sekundit neid kükist üleshüppeid aga sul pilt läheb juba eest ja hing on kopsus kinni siis ausalt, need 15 sekundit mitte-treenimist garanteerivad sulle palju vahvama treeningu ja ülejäänud elu, kui sa kokku kukud või saad veel ületreeningust tingitud erinevad hädad kaela. Soovitan kindlasti HIIT-treening kokku lasta panna mõnel treeneril või ise natukene lisaks uurida. Võiksin sellel teemal päris pikalt rääkida, kuid andke märku, kui teid huvitaks! 🙂 

 

Minu HIIT-kava koostas Evelin Veeremets ning see on mega vahva ja minu vastupidavus on kolme kuu jooksul meeletult areenud! Kaalunumber ka väiksemaks jäänud :))