Nagu ma eelmises postituses mainisin,siis käisin pühapäeval joogateraapia õpitubade seeria kolmandas tunnis mis keskendus hingamisharjutustele ja emotsioonidele ning nendevahelistele seostele.

Rääkisime stressist ja depressioonist ning nende ravi võimalikkusest hingamisteraapia mitte antidepressantidega.

Stress põhjustab madalat ja nõrka hingamissagedust, kõikuvat hingamist ja rinnahingamist koos hingamissageduse kiirenemisega, millega kaasnevas krooniline pinge ja nõrgad närvid. Ja ebapiisav hingamine omakorda põhjustab stressi. See „ahel” põhjustab organismi erinevate organsüsteemide haigestumisi.

Kas hingamisharjutused omavad tervendavat mõju? Kas ja mil määral tekitavad emotsioonid haigusi? Õppisime, millised pranayama ehk hingamise tehnikad muudavad energilisemaks või rahulikumaks.

Sain teada,et enamus inimesi ei hinga korrektselt. Peamiselt toimub hingamine madala võimsusega ja tavaliselt ülemise rinna osaga.Paljud positiivsed muutused, mida inimene saab enda heaks teha, algavad sellest, et õpid hingama sügavalt ja lõplikult.

Ühesõnaga oli ülimalt huvitav ja kasulik.See teema on muidugi väga lai ja uurin kodus edasi omal käel.

Jagan ühte head hingamisharjutust mida igaüks saab ise kodus proovida.

Pikk sügav hingamine ehk Yooga Hingamine ehk täiuslik hingamine

Hinga nii sisse kui välja läbi nina.

Pikk sügav hingamine algab kõhuosa täitmisest õhuga, seejärel rinnaosa täitmisest ja lõpuks rangluualuste täitmisest. Väljahingamisel algab tühjendamine rangluualustest, siis rinnaosast ja lõpuks kõhuosast, mis lõppeb naba sissetõmbamise ja vastu selgroogu ülestõmbamisega.
Pika sügava hingamise õppimiseks tee niimoodi:
Heida selili. Pane vasak käsi oma kõhule ja parem käsi rinnale, et paremini tunnetada diafragma liikumist.

1.Kõhuhingamine. Hinga rahulikult jaloomulikult, nii nagu sa oled harjunud hingama. Keskenda tähelepanu nabapiirkonnale. Lõdvestu ja lõdvesta kõht. Alusta sügavat ja aeglast sissehingamist lastes kõhul paisuda. Välja hingates tõmba naba ettevaatlikult sisse ja lõpuks vastu selgroogu. Rind hoia lõdvestunud. Kogu tähelepanu on suunatud vaid kõhuosale.Kõhuhingamine võimaldab kopsude alaosal tõhusamalt töötada.

2.Rinnahingamine:lama selili, hoia diafragma rahulikult ja ära lase kõhul paisuda. Hinga rahulikult ja aeglaselt rinnakuossa, kasutades selleks roietevahelihaseid. Hoia kogu tähelepanu rinna laienemisel. Seejärel hinga lõplikult välja kuid ära kõhulihaseid kasuta ega naba pinguta.Rinnahingamine arendab hästi roietevahelihaseid ja seeläbi suurendab rinnaku mahtu ning kopsude töötamiseks suuremate võimaluste loomist.

3.Rangluuhingamine.Istu sirge seljaga, tõmba naba sisse ja hoia pinges ning tõsta rinnakut ilma sissehingamata. Nüüd hinga aeglaselt sisse nii, et õhk suunduks otse rangluualusse piirkonda kopsutippudesse, tõstes õlgu ja rangluid. Välja hingates hoia rinnak tõstetud.

Kui oled neid kõiki hingamisi eraldi proovinud ning tunnetuse kätte saanud,siis on aeg kolm erinevat hingamistehnikat ühendada.

Istu sirge seljaga.Kui selg on korrektselt stabiliseeritud, saavad hingamislihased ja roided vabalt liikuda. Alusta sissehingamist  kõhuhingamisega, jätka rinnahingamisega ja lõpeta rangluuhingamisega. Kõik kolm osa toimuvad sujuvalt. Alusta välahingamist lõdvestades ja tühjendades esmalt rangluualuse piirkond, seejärel tühjenda aeglaselt rinnak. Lõpuks hinga kõhupiirkond tühjaks ja suru nabapiirkonna pingutamise abil kogu jääkõhk välja.

Selle praktika kasulikud mõjud:

1.Rahustab ja lõdvestab

2.Vähendab ja ennetab toksiinide kahjustavat mõju kopsu kudedele

3.Stimuleerib ajukeemiat- vabastades endorfiine (heaoluhormoone), mis omakorda aitavad võidelda depressiooni ja stressiga

4.Puhastab verd

5.Reguleerib keha happelisuse taset, mis mõjutab võimet stressisituatsioonides hakkama saada

6.Stimuleerib ning tugevdab närvisüsteemi

7.Soodustab kogunenud alateadlike käitumismustrite muutumist, aidates seeläbi üle saada ebakindlusest ja sisemistest hirmudest

8.Aitab vähendada valu

9.Suurendab organismi võimet toime tulla negatiivsete emotsioonidega suurendades kannatlikkust, mõtete selgust ja otsustusvõimet.

10.Energetiseerib ja suurendab elujõudu

Mina näen siin lausa kümmet põhjust miks enda jaoks see mõni minut päevas leida ning uutmoodi hingamist proovida.Kui huvi on võin edaspidigi  kasulikke hingamisharjutusi teiega jagada smiley

Kuid nüüd midagi magusat wink

Grupis on paar päeva (või ka rohkem) üleval olnud gluteenivaba banaanileiva teema.Olen 100% nõus,et see on niiiiiiiii maitsev ja piiri pidada sellega on üsnagi võimatu.

Aga mis siis kui saaks teha ühekordse koguse ja seda kiirelt ning vähese vaevaga?

Võta oma banaanileiva retsept lahti ning kaalugi valmis need ühekordsed kogused mis seal ette antud on.

Pane kausikesse banaan ning purusta see kahvliga peeneks.Sega juurde muna,kookosrasv,mesi ja sool.Purusta pähklid võimalikult peeneks ja sega pähklijahusse 0.5-1 teelusikatäit küpsetuspulbrit.Lisa kookoshelbed ja purustatud pähklid banaani-muna segusse.Sega korralikult läbi ja vala segu mikrolaineahju kindlasse tassi või väikesesse vormi (mina kasutasin ramekini vormi).Küpseta mikroahjus paar-kolm minutit.Mina tegin 800W võimsusega 2.45 minutit ja jäi mõnus mahlane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Update: Avastasin,et märtsi alguses olen juba korra sellest mikroahju banaanikoogist kirjutanud.Aga kuna kordamine on tarkuse ema ja topelt ei kärise,siis las tema olla pealegi.Nii maitsev kook on seda väärt küll cheeky