Täielik hakklihade välimääraja
Täielik hakklihade välimääraja

Hakklihatoidud on paljude lemmikud ja need meeldivad tihti ka lastele. Hakklihade valik poes on aga meeletult suur.

Kuidas valida parim hakkliha? Mis on mõistlik ja mis enam mitte?

Tänases postituses räägingi hakklihadest eelkõige just rasvaprotsendi vaatevinklist. Kuigi me oma toitumiskavades rasvu ei pelga, pingereastame neid täna just rasvaprotsendi järgi.

Keskendun eelkõige sea- ja veisehakklihadele. Kana- ja kalkunihakklihadega on asi enamjaolt selge. Rasvaprotsent on mõõdukas ja nendega probleeme ei teki.

Madalama rasvasisaldusega hakklihad

Kõige madalama rasvasisaldusega on üldjuhul just delikatesshakklihad. Nende rasvaprotsent jääb 6-7% kanti ja poelettidelt leiad nii sea- kui ka veiseliha variante. Kuigi delikatessversioonid hakklihadest on tavalistest hakklihadest kallimad, eelistame lisada oma kavadesse eelkõige neid.

Miks eelistame just delikatesshakklihasid?

Meie kavades on väga oluline lisaks kaloraažile ka toitainete, valkude, rasvade ja süsivesikute omavaheline suhe. Kui me võtame hakkliha, kus rasvu väga palju ei ole (6-7%), siis saame toiduainete kogustega kenasti mängida nii, et valkudest puudus ei tuleks.

Kui aga hakkliha rasvaprotsent on väga kõrge (üle 20%), siis seda kavasse lisades saavad kiirelt täis nii toidu kaloraaž kui ka rasvade kogus. Nii et kõigile neile, kes on meilt küsinud kavadesse väga kõrge rasvaprotsendiga kõige soodsamat hakkliha, siis siin on sulle vastus. Selle kavasse lisamine vähendaks oluliselt sinu toidu valgusisaldust.

Aga see delikatesshakkliha on ju nii kallis? On tõesti kallis, aga jagame teiega väikest nippi.

Tee ise hakkliha!

Väga lihtne ja märgatavalt raha kokkuhoidev lahendus. 6-7% hakkliha saad teha edukalt nii sea- kui ka veiseliha välisfileest või sisefileest. Ühesõnaga sobivad kõik lihad, mille enda rasvaprotsent jääb sinna 6-7% kanti.

Kui sa ei soovi endale koju hakklihamasinat soetada, saad näiteks turul paluda endale sobiv lihatükk hakklihamasinast läbi lasta.

Tavapoodides pole seni seda võimalust uurinud. Kui veel seda võimalust ei ole, siis olen kindel, et selle lisaväärtuse toovad poed varsti sisse.
Tean, et mujal maailmas tehaksegi hakkliha kliendi soovitud tükist kohapeal.

Lisaks delikatesshakklihadele oleme oma kavades kasutanud ka kõrgema rasvasisaldusega (rasva 18%) hakklihasid.

Seehakkliha on nö piiri peal. Tihtipeale sunnib see meid sellisel juhul lisama (või üldse mitte) väga vähe praadimiseks mõeldud oliivi- või kookosõli. Samas ju pruunistama ja praadima peab. Ehk siis lisaks õigele koostisele soovime, et meie retsepte oleks võimalik ka kuidagi maitsvalt valmistada. Päris ilma igasuguse rasvaineta pruunistamist on raske ette kujutada.

Teise otsa jäävad väga kõrge rasvasisaldusega hakklihad. Rasva protsendid jäävad nendes 23-28% juurde. Nagu eespool mainitud, siis nende kasutamisel peame tegema väga suure kompromissi toitainete suhte sättimisel. Et mitte kaloraaži lõhki ajada, peame leppima märgatavalt madalama toidu valgusisaldusega. Samuti väheneb ka toidu süsivesikute sisaldus. Lihtsalt see hakkliha on nii energiarikas, et teistele toitudele ei jää enam ruumi.

Rääkides hinnaklassist...

Rasvasemad hakklihad tunduvad küll odavamad, ent tegelikult ei ole. Toiduainetööstus lisab sinna ohtralt lisarasva, mis suurendab küll mahtu, alandab hinda, ent kahandab kvaliteeti. Hinna-kvaliteedi suhet võrreldes ei ole need hakklihad kindlasti palju soodsamad.
Ilmselt oled tähele pannud, et praadimisel eraldub ka sealt päris palju rasva, mis on märk sellest, et ilmselt on ka sinna omajagu “ballasti” peitu pandud.

Loodan, et suutsin tänase postitusega kergitada natukene saladuskatet sellelt, miks meie kavades on eelkõige madalama rasvasisaldusega hakklihad.