Anne tegi endale ise toitumiskava. Vaata, mis juhtus!
Anne tegi endale ise toitumiskava. Vaata, mis juhtus!

Anne otsustas, et tänasest on kõik. Aitab. Ei mingit bensuka sandwichi hommikuks, ei mingit kahtlase toiteväärtusega poe kartulisalatit lõunaks, ega ka külmutatud pitsat õhtusöögiks. Tervis on läinud käest, liigesed teevad põrgulikku valu, vererõhk on kõrge ning "minapilt", mis talle peeglist vastu vaatas, ei meeldinud ammu enam. Aga sellega on nüüd kõik, sest tänasest muutub kõik.

Anne otsustas endale ise toitumiskava teha

Anne esimene liigutus oli suhteliselt loogiline - ta trükkis kõikvõimsasse guuglisse sõnad "toitumiskava" ja "kaalu langetamine". Loomulikult vaatasid talle selle otsingu tulemusena vastu erinevad veebipõhised teenusepakkujad.  Tema peas oli hetkega mustmiljon küsimust: "Kes on need kahtlased teenusepakkujad? Kas neid saab usaldada? Äkki on need mingid šarlatanid?".

Kõik need kahtlused ja küsimused viisid ainult ühe otsuseni - Anne otsustas endale ise toitumiskava teha. Milleks kulutada raha. Kui keeruline see ikka olla saab?

Anne leidis toitumiskava

Ta otsustas endale alustuseks kõik tervisliku toitumise põhitõed selgeks teha. Raamatud olid esialgu eelarvest väljas, seepärast algas toitumisalase eneseharimise teekond jällegi guuglist. Ja siin takerdus ta esimest korda. Infot oli meeletult ja väga erinevat. Üks artikkel kiitis ühte dieeti, teine artikkel jälle teist. Üks artikkel kiitis rasva, teine valke ja kolmas süsivesikuid. Lihtsam tundus olevat võtta netist üks "one size fits all" kava. Mõeldud tehtud.

Ta suutis oma naiseliku intuitsiooni pealt leida kava, mis ühest küljest tundus talle sobivat ning teisest küljest ka piisavalt põnev ning huvitav. Näidismenüügi oli netist vabalt kättesaadav. Pärast paarinädalast jälgimist tundis ta ennast kuidagi imelikult. Miski polnud nagu päris õige. Enesetunne ei olnud hea, ta oli pidevalt väsinud, kõik toidud olid juba ära tüüdanud ning seedimine oli muutunud halvemaks. Lisaks ei liikunud kaalunumbergi soovitud suunas. Motivatsioon kadus.

Ta otsustas selle kava jälgimise katkestada ja pöörduda tagasi enese harimise juurde. Pärast kahekuulist pingelist õppeperioodi mõistis ta, et toitumiskava tegemine ei tähendagi ainult suvaliste toiduainete kokku sobitamist, vaid arvestama peab saja erineva asjaga - personaalsete toidu kogustega, vitamiinide ja mineraalidega, valkude, süsivesikute ja rasvade omavaheliste suhetega ning palju muuga. Ja see ei ole ühekordne arvestamine, seda peab tegema pidevalt. Keha on ju pidevas muutumises. Ja käsitsi jääbki seda tegema. Selleks hetkeks oli Anne kulutanud kolm väärtuslikku kuud ja tulemusi polnud.

Seda mõistes pöördus Anne Fitlapi poole ja läksime koos edasi. Rõõmsalt ja õnnelikult.

6 põhjust, miks pole endale ise mõtet toitumiskava teha

  1. Info üleküllus. Teooriad toitumise vallas kõiguvad seinast seina. Paleo dieet, Atkinsi dieet, madala rasvasisaldusega dieet, kapsasupidieet jms. Kui sa pole varem sellega kokku puutunud, siis välja sõeluda "seda õiget" on äärmiselt raske. On suur tõenäosus, et langed mõne ekstreemsuse küüsi.
  2. Targad keskkonnad suudavad välja arvutada just sulle sobivad toidu kogused, lisaks ka sinu mikro- ja makrotoitainete vajadused. Paberkandjal toitumiskava on juba nädala pärast aegunud. Fitlap suudab arvestada sinu keha muutustega ning sellega kohaneda.
  3. Sul on piisavalt retsepte, mille vahel valida. Vaheldusrikkus on hea nii kehale kui ka meelele.
  4. Sul on võimalus pöörduda oma ala spetsialistide poole. Vahel kulub hüva nõu vägagi ära. Fitlapi retseptid koostab toitumisnõustaja.
  5. Sa õpid sujuvalt ja valutult ära kõik tervisliku toitumise nipid. Teeme sulle küll esialgu kõik asjad puust ja punaseks ette, ent ajapikku muutud toitumise alal väga pädevaks.
  6. Saad veeta rohkem aega oma kõige kallimatega. Autot sa ju ise ei remondi, hambaid sa ju ise endal ei paranda. Jäta ka toitumiskava koostamine oma ala professionaalidele.

Jaga sinagi oma kogemusi erinevate toitumiskavadega.