Mõtlesin, et kirjutan oma operatsiooni kogemusest.
Neli aastat tagasi opereeriti mul ära sapipõis ära. Ega midagi otseselt valu ei teinudki, põletikku polnud ja sai kenasti elada, aga ma midagi sain aru, et polnud valesti ja pärast perearsti visiiti, gastroenteroloogi külastust, uuesti perearsti külastust ja lõpuks ka ultraheli tegemist kõhule,  (sest mul on ka kubeme juures suurenenud lümfisõlm juba aastaid olnud ja et mingit levimist kõhuõõnes pole) selgus hoopis, et mul on sapikivid. 
 
Sapipõiekivid tekivad kui sapp jääb liiga kauaks põide ning vedel osa sapist imendub tagasi ja tihedam osa sadestub sapipõide.
 
Perearst suunas siis mu kirurgi jutule, kes pidi vaatama üle uuesti minu ultraheli pildid, siis suunati teise kirurgi juurde (kes ka reaalselt kirurg oli ja pidi mind potentsiaalselt lõikama). Sapikividest pole mõtet (ja ega väga saagi) lahti saada teisiti kui, et vaid see sapipõis ka ära lõigata. Mõtlete nüüd, et kas seda siis on vaja?  -- Tegelikult ikka on küll! 
 
SAPIPÕIS ON RESERVUAAR

Sapipõis on keskmise pirni suurune organ mis asub paremal pool maksa all. Maksast tulev sapp liigub mööda maksajuha kas sapipõide või siis kaksteistsõrmiksoolde.

Sapp on maksas toodetud nõre, mis on väga oluline toidu seedimisel. Sapp liigub maksast soolde maksaväliste ja -siseste sapiteede kaudu. Sapiteed on maksas üksteisega ühinevate ja seeläbi üha laienevate juhade (torujate moodustiste) süsteem, mis väljub maksast ühissapijuhana ja suubub peensoole algusosasse kaksteistsõrmiksoolde. Ühissapijuha ja sapipõit ühendab sapipõiejuha. Maksas tekkiv sapp koguneb juhadesse, liikudes edasi sapipõide.

Minul eemaldati sapipõis laparoskoopilisel teel ja tehti nahale 4 väikest lõiget. Sealt viiakse sisse optikasüsteem ning instrumendid millega kirurgid eemaldavad sapipõie. Mõlemal juhul jääb alles nii maksajuha kui ka ühissapijuha. Seega sapp voolab edasi maksast kaksteistsõrmiksoolde. 

Veetsin ühe öö haiglas ja kogu see värk oli suhteliselt valutu. Hommikul vara läksin haiglasse, olin kuni lõunani tilgutite all, siis tehti operatsioon ja enamiku aja hiljem magasin, sain valuvaigistit ja magasin. Hommikul ärkasin, arst andis uuesti tilgutiga valuvaigistit ja siis läksin omal käel taksoga koju. 

Operatsiooni tüsistused

Kuigi komplikatsioone esineb sapipõielõikuse järgselt harva, võivad need siiski olla: op. järgne veritsus, sapiteede vigastus, sapileke, haavapõletik, kõhuõõneorganite vigastus, kopsuarteri trombemboolia, süvaveenitromboos.

Pärast sapioperatsiooni tuleb aegamööda katsetada eri toitude sobivust. 

Reeglina selle ajaga peaks juba loodus asja ära klaarima. Mõnedel inimestel mingisugused funktsionaalsed häired võivad peale sapipõie eemaldamist jäädagi - mõned toidud ei sobi, aeg ajalt kõhulahtisus, jne. Ajajooksul peaksid ka need leevenduma, kuigi ei pruugi täiesti kaduda.

Väga paljud asjad pärast operatsiooni on individuaalsed. Üldreegel on, et korraga tuleks süüa vähem ja sagedamini. Vältima peaks rohkelt gaasi tekitavaid toiduaineid - värske must leib, puuviljad, samuti igasugune alkohol pole lubatud Teie loetelust võib olla pole kapsahautis päris esimese nädala söök, aga teiste nimetatute osas ei oska ma midagi vastu arvata. Põhiline ärge sööge neid korraga liiga palju. Kui midagi sööte, mis ei sobi, on Teil endal pärast halb olla - kõhuvalu, gaasid, võite ka oksendada. Kindlasti midagi hullu juhtuda ei saa. Usaldage oma enesetunnet - kui millegi järgselt on enesetunne halvem, siis neid asju võiks vältida.

Minul on läinud ikka tegelikult super hästi! Ma tean, et kõikidel nii paraku ei lähe ja nad ei saa ka valida, et kas sapipõis jääb alles või võtavad selle ära.  Ma ei ole täheldanud seda, et mul kõht või seedimine oleks kuidagi märgatavalt halvemad kui enne, aga mul selliseid äkk-kõhuvalusid nagu ma enne mäletan, et olid (ja miks ka lasin hakata uurima), enam ei ole. Ma muidugi lugesin kõiksugu õudusi ka enne operatsiooni, et võib juhtuda, et ei saa enam piimatooteid süüa ja probleeme kui palju, aga millegi tõttu neid väga ei kartnud ja lasin operatsiooni ära teha. Ega otsest vajadust ju polnud, sest enne kui põletikku ei ole ja ei tee ränka valu, siis on patsiendi enda otsustada - samas kui juba põletik ja valu on, siis kindlasti on ohte ja komplikatsioonide oht suurem!

Minul on vedanud - ei ole pidanud oma dieeti muutma ja valdavalt ma olen väga palju tervislikumalt toitunud kui ka enne seda kui mul sapikivid avastati. 

2015.a kevadel hakkasin käima arstide juures, suvel mingi aeg oli ultraheli, august 2015 alustasin fitalapiga ja kui mul 1. dets 2015 oli operatsioon, siis selleks ajaks olin juba 16kg fitlapi abil ka alla võtnud. Nii palju kui ma tean, siis ebatervislik toitumine ja valede asjade toitumine soodustab sapikivide teket, samuti ka rasvasemate toitude söömine kindlasti. 

Nüüd ma kindlasti tunnen, et mingeid asju on raskem seedida kui seda oli enne (aga rasvaste toitude seedimine nagunii raskem), aga samas ma üritan ka kõike toite süüa õiges koguses ja mitte asja üle mõelda. 

Kui sul on sama operatsioon ees või mingi muu asi, siis soovin edu! Kindlasti kõikidel pole samamoodi, aga minul läks selle sapipõie eemaldamisega õnneks väga hästi kõik! Muidugi metsikult valus on kõhulihastel ka pärast operatsiooni ning mul oli üles tõusmisel ja enda manageerimisel ikka veidi abi vaja :) Aga kõik laabus ja see valu läheb ka üle suht ruttu! 

Kui on küsimusi, siis nagu ikka andke teada! 😊😊😊

Aitäh lugemast!
Tervisestaar Mari

❤️❤️❤️