Tõsiasjade Tuvastamise Komisjoni töö jätkub ning tuvastusprotsessi käigus on tuvastatud järgmised tõsiasjad:

- Kui teha kodus neli korda rohkem süüa kui varem tekib ka neli korda rohkem musti nõusid. See asjaolu tuvastus hilisõhtul rampväsinuna järjekordse mustade nõude hunniku ees alla vandudes. Seniste kohvikute-poolfabrikaatide-suure portsu toidu kordussöömiste ja muude ellujäämisstrateegiate üks plusspool on tõesti olnud see, et 4 korda päevas ei teki uut portsu musti potte-panne-kausse-nuge-lõikelaudu, mille hulk on minu puhul tihti ka suurem seetõttu, et Noorim on ühel puusal ja teise käega toitu hakkides ei saa jooksvalt nõusid pesta. Samas jälle on kogu see jahmerdamine tuntavalt tervislikum ja odavam, nii et hetkel vist ikkagi läheb see plusspoolele. Maailma puhta vee reservuaare olen ma küll juba tuntavalt vähendanud selle nelja päevaga, nii et ökoloogilise jalajälje osas ma päris kindel ei ole. 

- Lapsed on vahelduva eduga maha hääletanud umbes pooled toitudest ja ülimaitsvateks kuulutanud umbes pooled. Seis fifty-sixty nagu öeldakse. Kindlasti oleme teinud nende jaoks väga uusi toite, või õigemini uusi vanu toite, sest frikadellisupp ja muu selline lapsepõlvest pärit kraam ei ole mu toidulaual aastaid olnud. See on kõvasti rõõmustanud Keskmist, sest pole midagi toredamat kui avastada lasteaiatoidud kodust seniste rukolasalatite ja fueteci-vorstide asemel. Samas on ka toite, mis on neid kabuhirmus põgenema pannud. Vältimaks tulevasi kodusõdasid tekkis täna külmkapiuksele miinus- ja plusstulbaga nimekiri, kuhu lastega konsulteerides paneme kirja toidud, millest tulevad kordussaated ja toidud, mis lähevad ajaloo annaalidesse. Praegust tempot arvestades väheneb Fitlapis olemasolevate retseptide hulk poole vähemaks, see ehk lahendab varsti ka nõudepesuprobleemid, sest iseeneslikult hakkamegi kasutama viimases videos õpetatud strateegiaid ühe toidu mitu korda päevas söömisest. 

- Kogused on metsikud, seega igast toidukorrast kipub väikeseid jääk-riismeid tekkima. Õnneks saab need endale õnnelikult Noorim. Osalt ka laste tõttu ei tihka ma eriti steviat ja muid magustajaid-mida-meie-vanavanemad-ei-tundnud toidu sisse panna. Olen püüdnud magustada banaaniga või siis eraldada enda portsu, millesse panen steviat ja laste portsu millesse tavalist rafineerimata suhkrut. 

- Supid, ahoi! Nii palju suppe kui viimasel neljal päeval ei ole ma söönud vist viimase kümne aasta jooksul. See on olnud ootamatult tore, sest arvasin alati, et ilma võileivata supp ikkagi kõhtu ei täida. Arvestades neid koguseid, mis siinsete retseptidega tekivad, täidab ikka küll. 

- Kõhutühjus-kõhutäius-kõhutühjus käsikäes. On see siis uue toidukoostisega harjumine või muutunud kaloraaž, igal juhul kõigub kõhutäiuse ja tühjuse tunne seinast seina. On toidukordi, mille kohta üks mu hea sõber ütleks "kõht sai täis, aga hing jäi tühjaks". See tähendab, et füüsiliselt on täiskõhutunne, aga eelajaloolise molluski laadse hirsikallerdise ära söömine emotsionaalset heaolutunnet ei tekita. Samas on toidukordi, millega saab nii kõhu täis kui ka maitsenaudingu. Üldiselt on selleks pigem soolased toidukorrad - sellist magusat toidukorda, millega oleks äratundmist tekkinud, veel ei ole olnud. On selleks siis stevia harjumatu maitse või putrudele lisatud maitsestamata lahja kohupiima nukker järelmaitse, aga jah, magusahammas jääb rahuldamata (oleks vist ka Tagurpidi-Antsla, kui oleks olemas selline viis alla võtta, et saaks suussulavaid mascarponemagustoite sisse lahmida). Ja on olnud ka toidukordi kui kõht lihtsalt jääbki tühjaks. Lohutan end sellega, et tegemist on uue söömisviisiga harjumisega. Ning õnneks päästab siin regulaarse toitumise eelis - järgmine toidukord on tegelikult väga ruttu, erinevalt minu elus tihti ette tulevatest kahe toidukorraga päevadest, mis tipnevad öise ülesöömisega. Ühtlasi harjutan end mõttega, et võibolla minu tulevases 20 kilo kergemas elus ei olegi toidunauding enam elu olulisemate naudingute esirinnas ja selle asendab hoopis salaja seltskonnas oma kahaneva pekivoldi katsumise nauding. 

Seiklus jätkub!