Toitumiskava 3 päevaks tasuta! Liitu kohe!
Sulge

Juuli jutud. Veel traditsioonidest.

Tere!

 

Eelmises postituses sai lubatud jätkata pühadejuttu. Palmipuudepüha möödas ja kohe-kohe Lihavõtted. Munad (valged) aegsasti juba varutud, sest pühadeajal saavad tavaliselt just valged munad otsa. Miks siis just valged peavad olema, ikka sellepärast, et me oleme neid värvinud nii, nagu seda vanasti tehti, kasutades sibulakoori, urvatibusid, riisiterasid, mingeid rohelisi lehekesi, lilleõielehti jne., see kõik lapi sisse ja lapp muna ümber. Ühesõnaga kasutan erinevaid looduslikke asju, mis vähegi värvi annavad. Siis pole probleemi, kui mõni keetmisel katki läheb, ikka kõlbab süüa.  Munadevärvimine oli lastele huvitav tegevus ja põnevust jätkus, sest alati oli nii üllatav neid mune lapi seest lahti võtta, igaüks omamoodi ilus. Homme on Suurreede, õnneks kõigil vaba päev, sellele järgneb vaikne laupäev.

 

Fotol munad eelmisest aastast, sest tänavu alles tuleb see päev, kui värvimine saab ette võetud.

Traditsiooni järgi värviti mune just laupäeval ja tehti muid pühadeettevalmistusi. Lõppemas oli ju paastuaeg ja selle puhul pandi pühapäeval endale ühte-teist paremat söögilauale. Ka need usinad, kes Palmipuudepüha hommikul urbadega teisi olid vitsutanud, said oma väljateenitud muna kätte. Millegipärast pashat meie peres ei valmistatud, see ei kuulunud traditsioonide hulka. Aga pühapäeva hommikul ei puudunud meil laualt kunagi munavõi ja selle kõrval leival, midagi soolast, kas heeringat või vürtsikilu. Tänase päevani meie täiskasvanud lapsed käivad pühade ajal meil munavõid söömas, sest nii head ei saavat kusagilt. No meile FitLapitajatele on see keelatud kraam, aga kogu saladus oli sellest, et kaussi pandi pakk ehtsat võid ja kümme muna ja siis suditi munad ja või kahvliga katki ja segati. Munad ei tohtinud jahtunud olla, vaid parajalt soojad, et või pisut sulama hakkas. Vat see oli alles suutäis, muidugi ka suur kaloripomm. Aga ega seda siis igapäev ei söödud, lubatigi endale ainult sellisel erilisel puhul, nagu Ülestõusmispühad. Appi, suu hakkas vett jooksma, aga no las ta jookseb pealegi, mul hea meel sellegi üle, et siin meil on olemas palju muid võimalusi muna süüa ja FitLapi munavõi retseptki. Nagu rebane ütles, "viinamarjad on hapud".

Pühapäevahommikul, kui kõht täis, siis sai seatud koos vanematega sammud kirikusse ja mis  üllatus kirikust tagasi tulles mind, kui kõige väiksemat, ootas, sellest jägmisel korral.

 

Üllatage oma lähedasi!Kui artikkel meeldis, siis palun jaga seda!

Personaalne toitumiskava!


Saad ka edaspidi süüa tavalisi ja kiiresti valmivaid toite. Alusta kohe!

Vali periood

Vali maksemeetod