Hea toitumiskava on kaalu langetamiseks hädavajalik ja teekonnale kaasa aitav tööriist, ent mõne jaoks ei piisa ainult teadmisest, mida süüa.

Teame küll, aga tunneme, et lihtsalt ei suuda teha. Või alustame, aga saabuvad takistused ja tagasilöögid ja usume, et ei saa end kunagi muuta. A hopeless case. Natuke sarnane sellega, kui minna kodutule inimesele nõu andma, et võiks leida töö ja saada kodu või öelda depressioonis/ sügavas masenduses inimesele, et ole rõõmus. Mõlemad neist teavad, mis nende seisundi vastand on, aga see ei aita neid kuidagi sellele lähemale. 

Tervislik toitumine ja selle käest laskmine võib olla lihtsalt kerge hooletuse või ebasobiva plaani küsimus, ent on ka palju inimesi, kelle jaoks on toitumine seotud teiste probleemide ja harjumustega, asi on milleski väga sügavas. Nii võivad nad toitumiskavadest teada, aga neid mitte kunagi ette võtta. Või siis kogu aeg ebaõnnestuda.

 

Kui toitumiskava järgimine on miskipärast raske, soovitangi sirvida üht head raamatut. Mina nt olen emotsionaalne sööja ja ka tipp-enesekriitik ning otsides professionaalset abi ühe teise teemaga seoses, komistasin ka selle teema (toitumisega seotud teraapia) otsa. Raamatust õpitud harjumused motiveerisid mind liituma ka Fitlapiga ning tunnen, et mu praegused toitumisharjumused on tõenäoliselt mu teadliku elu tervislikumad ja enesesõbralikumad. 

Paar eelhoiatust ehk hoidkem oma hobused

  • Ma ei ole selle raamatuga kuidagi äriliselt ega isiklikult seotud, see lihtsalt köitis mind ja on mulle abiks. Kuna mind üllatab, kui vähe on Eestis just motivatsiooni ja harjumustega seotud kirjandust, siis pean oluliseks seda jagada. 
  • Raamatu keel on väga eneseabilik ning eestlaste jaoks ehk veidi rõõmus cheeky. Tuleb silmas pidada, et ameeriklased on oma keelelt palju optimistlikumad. Seega see võib häirida, aga soovitan see torin lihtsalt kõrvale jätta. 
  • Raamatu loogika põhineb kognitiiv-käitumusliku teraapial, mis on üks tõenduspõhise teraapia liike (üldiselt on tõenduspõhiseid s t teaduslikul tasemel tõestatud teraapialiike paar tükki). Keda sellised teemad sügavamalt huvitavad, soovitan põhimõtete kohta lugeda. 
  • raamatut saab osta Amazon UK-st, audioraamatu, paberraamatu või e-raamatuna. 
  • Ükski vähegi tõenduspõhine teraapia või selle alane raamat pole imeasi, seal pole metsikuid shortcute. Küll aga aitavad sealsed soovitused tervislikumalt, realistlikumalt ja enamasti enesesõbralikumalt toimetada. Aga selleks tuleb raamatu soovitusi oma elus PÄRISELT JÄRGIDA. 
  • Kui juhtumisi oled keegi, kes tunneb, et toitumine on talle uskumatult raske teema, siis Eestis tegeleb toitumisalase kognitiiv-käitumusliku teraapiaga psühhoteraapiakeskus Sensus, kus on oma ala professionaalid. See on aga ehk üpris mahukas ja kallis samm. 
  • Kui tunned, et sinu probleemiks on tugev süsteemne negatiivsus ja väga madal enesehinnang (sa mõtled endast väga halvasti või mitte kunagi hästi), on toitumisteraapia kõrval mõistlik otsida muud abi, ka selleks on nii teraapial põhinevaid raamatuid, teraapia ise kui muud lahendused. Sellest võin veidi kirjutada, kui keegi vajab.

***

Aga voila-- raamatust!  

Tegemist on siis ühe väga kogenud terapeudi Judith Becki raamatuga tervislikust toitumisest ja sellest, kuidas toitumisest sõbralikumalt mõelda ja endale häid harjumusi külge saada. Neid raamatuid on kirjutatud mitu (roosaga käib kaasas ka toitumiskava, aga see Ameerika mõõtühikute tõttu pigem mõttetu ning soovitan järgida midagi mugavamat, nagu Fitlap), mõtlemise ja harjumustega seotud osad on aga samad.

Raamat räägib siis sellest, kuidas meie mõtted ja harjumused meie enda ja toidu kohta meie kaaluteed raskendavad ning kuidas tavaline teen-dieeti mõtlemine meid ei abista. Ka Heikki on Fitlapi blogis palju sellest rääkinud. Raamat märgib, et on ehk veidi ebarealistlik eeldada, et kui alustame millegi uue ja raskega ja meie selja taga on aastaid teistsuguseid harjumus, et siis peame kohe olema meistrid. Tervislik toitumine on õppimist vajab oskus, nagu iga teine-- lugema õppimine, uue keele õppimine jne. Nii peabki rõhu panema järk-järgulisele harjumuste omandamisele. Ja alla ka ei tohi anda. 

Teiseks räägib raamat tüüpilistest rasketest olukordadest, kuhu satume, ja pakub neile mõistlikke lahendusi. Peod, kohati õelad sugulased ning vastu töötavad lähedased, puhkused, restoranis söömine ning kõige olulisem-- meie enda mõtted. Kui oleme väsinud, stressis, alla andmas, juba alla andnud ja mõeldes, et alustan homme ja seega söön nüüd edasi jne jne. Kuigi need nipid pole mingi hüpersaladus (üldine reegel on: tee endale üritusteks plaan, ole järjekindel, loe enda kirja pandud mõttekaarte, et oma eesmärke meelde tuletada), on nad suureks abiks. Raamat on ise suunatud ühele keskmisele Ameerika perenaisele, seega palju pereeluga seotud teemasid (mina vaidlen peamiselt iseendaga veel :)). 

Kolmandaks aitab raamat ehk teadvustada, et võib-olla kõik meie mõtted (nt: "Suhkurheart!" Või: "Juba sõin miskit halba, jätkan siis homseni,") on lihtsalt mõtteid ja me ei pea kõike, mida meie aju toodab, päris sulatõe või saatusena võtma. 

Neljandaks pakub raamat välja siis need praktilised harjutused, mis paremaid harjumusi ja mõtteid kujundavad. Nt: motivatsioonikaardid, nimekiri tegevustest, mis mõtted toidult eemale viivad, mälestuskaardid jne. Ma võtsin end ükskord kätte ja kirjutasin need endale ja neist on olnud väga palju abi (ja nagu pildilt näete-- olin oma kaartide sõnastamisel kuidagi jõhkralt optimistlik, pole jõudnud neid chillimaks tehasmiley. Ju siis olin American dream lainel). 

Nt mõnel hommikul loen oma mälestusi-- kuidas saavutasin midagi, kuidas õppisin midagi rasket tegema-- ja olen kohe paremas tujus ja kavas. Mõnikord lihtsalt loen mõttekaarte ja üritan päeva jooksul meeles pidada miinimumi-- poest ei osta midagi tujupõhiselt!

Raamatu täpset sisu ma ümber ei jutusta, raamat teeb seda minust palju paremini. Minu postitustest tõenäoliselt aga just sealt saadud mõtteid muudkui lekib. 

***

Kokkuvõtlik lugemise retsept:  lugeda raamatut, teha harjutusi kaasa, hästi palju lugemise ajal mõelda enda mõtetele ja kogemustele, panna need isegi kirja ja siis lugeda raamatut uuesti-- sel teemal sügavalt mõelda ja peegeldada. Ning siis võtta need nipid kasutusele. 

Panen ka südamele, et headele harjumustele on toitumiskava ka ikka vaja. Mul nt saavad lihtsalt ideed otsa või siis natuke viilin toidu kogustes ja siis vaatan taaskord pettununa kaalule. Fitlap aitab just sellega. Olen sel teemal kirjutanud endale meeldetuletava kaardi:

***

Kordasin ennast nüüd selle postituse vältel mitmeid kordi, loodan, et mõte jõudis kohale heart. Kui kellelgi on häid lugemissoovitusi teisigi, siis kirjutage neist kindlasti! Mul on häid sõnu ka nt mindful eating raamatute kohta.