Kuigi ma igapäevaselt toitun kõige rohkem võileibadest, tortillapitsast ja kanast, siis üritan järgemööda uusi retsepte katsetada. Seda selleks, et Fitlapist mitte ära tüdineda, oma kokandusoskusi parandada ja tegemiseks häid sööke leida. Tegin ka mõnest katsetusest pilti ja muljetan. 

Pildid pole suurimad šedöövrid, sest tehtud õhtuvalguses. 

1. Meekana seesamiseemnete, läätsede ja praetud sibulaga

Meekana on hea retsept hetkeks, kui igatsed midagi aasiapärast. Lihtne ja samas palju maitseid. Mina tegin seekord kõrvale punaseid läätseid ja praadisin sibulat. Mõlemad üllatasid mind-- nii maitsvad! Läätseid hakkan igal juhul roogadeks ette tegema. Ja praesibul paneb mind alati tundma nagu... sööksin liha. Ju siis lapsepõlve seosed. Aga natuke aju petab ära küll. 

Lisandina meeldib mulle ka basmati riis, hiljuti leidsin viisi, kuidas seda eriti hästi keeta. 

2. Kanašnitsel ahjukartuliga

 

Kanašnitsli retsepti võtan ette, kui soovin midagi eriti head-- tuleb prae isu. Ahjukartul juurde ja nagu pidu oleks. 

Kanašnitsli puhul keeruline see, et riisijahu hakkab halvasti külge, mina nt kasutan gluteenivaba riivsaia (mis on ka riisijahu, aga mõnusamas vormis, toiduandmed samad). Mõnikord panen paneeringut veidi rohkem, siis üritan näpistada kas hilisõhtu või kõrval oleva süsivesiku arvelt.

Ahjukartulit sööks ka ilma toitumist jälgimata, Fitlapis ehk väljakutseks õli hulk. Mina kasutan spreiõli-- saad kiiresti kartulid kaetud, õli läheb aga kordades vähem (soovitan kaalu peal testida, kui kaua peab spreid laskma). 

Mõnikord panen ka toitudele veidi rohkem õli, sest see aitab toitaineid, eriti juurvilju, paremini seedida. 

Selle retsepti puhul raskuseks, et pole mingit kastet. Mina näpistasin viimase toidukorra juurest endale kavavälise sooja kastme juurde. Aga ehk saab ka ilma-- ahjukartul ja šnitsel muidu maitserohked ja ehk mahlasemad. 

Homseks tegin endale just kartulikrõpsu sarnaseid kartuleid. Pean edaspidi maitseainetega mängima, aga usun, et maitsevad üpris krõmpsult ja rõõmustavad ehk friikartulite fänne (pildil 180g kartulit viiludena küpsetatud). Sinna kõrvale söön veidi dipikastet, proteiin sellest einest puudu. 

3. Tortilla pitsa

Pildil on 2 pitsat, tortilla veidi nüsitud, sest kasutan suuremaid tortillasid. 

Tortillapitsa on üks mu lemmikretsepte ja kasutan seda sageli, kui pean toitu poolitama-- pikk tööpäev. Lihana kasutan kas sinki (hästi jaotatav kogus, tugev maitse) või kana (proteiin ning kui väikesteks tükkideks teha, siis ka mahub üle tortilla). Seened lisavad portsjonile mahtu, väherasvast juustu panen mõnikord veidi rohkem (näpistan hommikuvõilevast). Enamasti ei jõua tervet pitsat ära süüa ja pikaks ajaks erinevad isud rahuldatud. Pomito asemel panen lihtsalt püreestatud tomatit. 

4. Banaanileib.

Pildil 4 einet. 

Elades tudengielu, on mul ahjus küpsetamiseks 2 plaati ja senini pole koogivormi osta julgenud (äkki ei kasuta). Nii teen ma erinevaid lamekooke :P. Minu vaieldamatu lemmik senini proovitutest on banaanileib. 

Banaanileiva retsept ei ole keeruline, magusust ja seega kogust saab veidi reguleerida steviaga (kui soovi, mee asemel) ning tulemus on mahlakas ja pidulauda väärt kook. Samas maitseb nagu... palju tervist. Et ma pähklijahudega ei viitsi jamada, teen pähklid lihtsalt tükkideks ja nii kook ka veidi krõmpsuv. 

Mul on koogist ka patuvariant, mida hiljuti peol suure menuga esitlesin. Nimelt-- kui koogile lisada piimašokolaadihelbeid ning serveerida jäätisega-- vähe on maitsvamaid magustoite. Minu arust annavad parimad maitsed koogile banaan, kookoshelbed ja õli ning pähklid. 

Koogi ainuke häda on, et eraldi einena pole minu jaoks piisavalt toitev. Nii sattusin seda ükskord küpsetades koogilõksu ja sõin hoopis ära 2 portsu. Seega on mõistlik kooki süüa ehk magustoiduna eine järel-- pool soolast toitu, pool koogiportsu. 

5. Taevalik šokolaadikook

Pildil pool portsjoni, vaarikad haaratud hilisest õhtusöögist. 

Selle retsepti avastasin alles hiljuti, ei ole banaanileivast kuidagi raskem. Mina tegin koogi taaskord lamekoogina ja 1 portsjon oli igati mõnus kogus-- ei teki tahet terve suur kook ära süüa. Toorkakao asendasin kakaoga (poest veel ei leidnud, kalorite mõttes isegi parem). Kook tuli veidi mõru, aga üldiselt väga šokolaadine ja mõnus. Kes on šokohoolik, seda ehk aitab.

Seda kooki kavatsen ka peol jäätisega kunagi serveerida (mulle läheb ilma), väga hea retsept! 

6. Proteiinivahvel banaaniga

Pildil pool kogust, marjad mujalt laenatud. 

Kunagi olin suur proteiinipannkookide fänn, nüüdseks on see pannkoogipulbri maitse mind häirima hakanud. Et kasutasin selleks retseptiks just pannkoogipulbrit, ei maitsenud mulle vahvel üldse. Vahvli tegemiseks kasutasin enda panini pressi (võileivamasina suurt venda), see küll õnnestus. 

Seega-- tulevikus kasutan teisi aineid, otsin veidi kohupiimasemat retsepti või leiutan miskit samade kalorite piires. Tahaks just tunda õige vahvli maitset (s t vähem selle pulbri maitset). 

7. Müsliküpsised

Kas on udusemat pilti? Usun, et mitte. Aga pole hullu, sest mu omad ei näinudki head välja.

Müsliküpsiste tegemiseks kaevasin siinsetes poodides kaua kohupiima asemiku järele. Olles selle võidurõõmsalt leidnud, avastasin, et leiuga pole miskit peale hakata-- küpsised ei maitsenud. Vb asi väheses stevias, aga mulle vist sobib kohupiim vaid koos marjadega, muidu igava maitsega. Pean veidi mõtlema, kas saaksin müsliküpsiseid teha nt munaga.

***

Edaspidi üritan teha ilusamaid pilte, praegu toimuva võistluse pilte on küll isuäratav vaadata. Salvestan teie parimad eined endale inspiratsiooniks ja tuleviku katsetusteks. 

Ehk märkasite, et lisan oma toidule aeg-ajalt Fitlapi väliseid asju juurde või näpistan siit ja sealt. Teen seda seetõttu, et saada kätte toit, mis mulle maitseb. Senini pole komistanud laenamise tõttu, pigem siis, kui tekib tüdimus või kui olen enda toitudest eemal. Aga kindlasti maksab olla ettevaatlik, toidukogused on sageli kaloririkkamad, kui meile meeldib mõelda.