Hei!
Toredat veebruari kõigile ja loodan, et olete kõik terved ja tublid ning toitumiskava jälgimine läheb hästi. Miks ei peakski minema, kui tegelikult saab kõht täis olles kaalu langetada.

Tänane blogipostitus tuleb natuke teistmoodi. Seekord pole retsepti koos õpetusega, vaid postitus koos selgitusega.

Palju on meie facebooki grupis küsimusi lausega : "Kas see ports peabki nii suur olema? See ei saa ju tõsi olla, et nii palju sööma peab? Kuidas ma nii palju süüa tohin?"

Olen võtnud eesmärgiks, et kui siia kavasse retsepte arvutan, teen need selliselt, et kõigil saaks kõht täis ja hea oleks olla. Mis seal ikka, tunnistan üles, et olen ise ka üks suur suur näljarott ise. Seega suured portsud on tähtsad ka minu jaoks. Vahepeal tekitavad need portsud aga kahtlusi, kas kõik on ikka õige.

KUIDAS KAVASSE RETSEPTID TULEVAD? 

Meie kavadesse ei tule retseptid niisama. Need on kindla kaloraaži ja makrotoitainete suhetega. Just nii, et kõik oleks tasakaalus.

Kui ma retsepte arvutan, siis jälgin, et paigas oleksid kõik need kriteeriumid. Niisama ei lähe siia lehele üles mitte midagi, seega ärge paanitsege koguste pärast, vaid sööge ära kõik vajalik.
Igas retseptis on olemas valgu, süsivesiku ja rasva allikad, seega on väga oluline, et jälgiksite gramme ja sööte ära kõik ettenähtu. Muidu lähevad toitained lihtsalt paigast ära ja arvutamisel polegi erilist mõtet. :)

KUIDAS OSAD TOIDUD ON VÄIKESED JA OSAD SUURED?

Selle selgitamiseks on ainult 2 sõna - TOIDU ENERGIATIHEDUS
Fitness.ee lehel tuli välja just ideaalne artikkel selle mõiste selgitamiseks ja panen teile natuke siiagi. Võibolla saate natuke rahulikuma südamega üle poole kg salatit sisse süüa :D

Toiduainete energiatihedus, mis iseloomustab seda, kui suur energiahulk sisaldub vastava toiduaine ühes grammis.

Köögiviljade energiatihedus on võrreldes paljude teiste toidugruppidega suhteliselt madal. Madala energiatihedusega toidugruppide kiudaine- ja veesisaldus on suur ning rasvade sisaldus enamasti väike. Suure energiatihedusega toit tähendab seda, et saame juba väga väikese kaaluga toiduportsjonist väga palju energiat. Samal ajal madala energiatihedusega toit annab sama kaaluga toiduportsjoni juures oluliselt vähem energiat. Õlide ja rasvade lisamine toitudele tõstab nende energiatihedust.

Olen retseptide koostamisel valinudki kavasse väiksema energiatihedusega toiduaineid, et retsepti kokku pannes saab  üpris suure portsu, mis täidab ilusti kõhtu.

Kuidas ma nii palju süüa saan

Söödava toidu maht on täiskõhu ja küllastustunde tekkimise seisukohast väga olulise tähtsusega. Lisaks toitainete saamisele määratleb kõhu täitumise tunnet see, kas ja kui palju maos midagi reaalselt on. Seedesüsteemi seinte mehhaanoretseptorid reageerivad ärritusele, mida magu (ja sooli) täitev toidumass mao (ja soolestiku) seintele rõhudes tekitab ning signaal kõhu täitumisest saadetakse ajusse. Tervisliku kehakaalu säilimise seisukohast ongi oluline vahe, kas me üritame oma kõhtu täita madala või suure energiatihedusega toitudega.

Nii, ma nüüd väga loodan, et saite julgust süüa kava järgi ka suurte portsjonitega toite.
Sööge palju, aga õiget asja, õigetes kogustes ja nii tulevadki tulemused.

Postituse lõpetuseks panen teile siia ühe videolingi, kus on näidatud, kuidas näevad välja erinevad toidud mille kõigi kaloraaž on 200kcal. :)

https://www.youtube.com/watch?v=TMQDPXDtLh8

Teie, Helena :)

PS! Varsti on oodata uusi retsepte! :)