Magustajatest (erütritool, ksülitool, palmisuhkur jms)

Valget lauasuhkrut ei ole minu majapidamises leidunud juba vähemalt 9-10 aastat. Ammugi mitte kunstlikke suhkruasendajaid.(aspartaam, sahhariin). Kohe, kui õppisin suhkru kahjulikkuse kohta, vahetasime kodus suhkru välja mee ja pruuni suhkru e. täisroosuhkru vastu. Tol ajal, 9-10 aasta eest ei olnud muidugi kaubanduses täisroosuhkrut vabalt saada ja tuli otsida öko- ja tervisepoodidest. Oli kallis, aga siiski ostsin – tervise nimel.

Aeg läks edasi ja hakati rääkima veresuhkru seisukohalt ka pigem fruktoosi ja selle kaudu ka agaavisiirupi kasulikkusest (agaavisiirup on samuti puuviljasuhkrut sisaldav, kuid mitte siis kristallilises vormis). No, et ei tõsta kehakaalu ja see suhkur sealt imendub aeglasemalt jne… Mõnda aega ostsin poest vaid kristallilist fruktoosi ja jällegi, tervisepoest agaavisiirupit või vahtrasiirupit. Siis aga kummutati ka see teadmine ning uued tuuled tõid infot, et kristalliline fruktoos mõjub maksale kohutavalt halvasti! Maksal on väga raske krstallilist fruktoosi töödelda. Küll aga pidi paremini hakkama saama agaavisiirupiga. Seda kõike aga mõõdukalt tarbides! Tuli pöörduda tagasi pruuni suhkru juurde! Ikkagi kehale kõige paremini "arusaadav" suhkur. Kindlasti aga siis roosuhkur.

Mõned aastad hiljem ilmus turule erinevaid palmisuhkruid ja kookosõiesuhkruid ning  -siirupeid. Mineraaliderohked, väga meeldiva maitsega tooted. Veresuhkrule ei mõju nii hullusti, nagu tavaline roosuhkur. Kaloreid peaks olema ka umbes 40%-50% vähem kui suhkrus. Nende miinuseks minu arust ehk see, et muudavad toidu värvi ja maitset. Mõnede retseptide juures on see ok, Mõnede puhul aga ebameeldiv. Näiteks magustades vahukoort või kohupiima tordi jaoks, tuli selline ebamäärane kollakas värvus, kergelt mõrkjas maitse juurde. Ok. samas kohvi sees maitseb see hea. Üks toode, mis mul siiani köögikapis alati olemas on.

Lisaks hakkasin samal ajal tervisepoodides märkama ka ksülitooli. NULL KALORIT!! Ei tõsta veresuhkrut! Juhheiii! Kuid jällegi pahupool – toote hind oli palju-palju kallim, kui teistel suhkrutel. Samuti ei meeldinud see kõrvalmaitse, mis ksülitoolist toidule jäi. Külmade toitude magustamiseks imehea! Küpsetistele ja soojadele toitudele aga jätab sellise metalse maitse. Samas oli see ikkagi hea alternatiiv suhkru asemel. Null kalorit, hambasõbralik. Ideaalne. Nii vähe, kui magustada midagi tahtsin, sain sellega hakkama.

Steevia – täiesti looduslik magustaja, suhkrulehest. Väga magus! 300-400 korda magusam kui lauasuhkur. Kuid jätab kohutava kõrvalmaitse. Õigemini järelmaitse. Olen proovinud nii tabletikestena, pulbrina, kuivatatud lehtedena. Igat moodi vastiku maitsega. Kõige parem ehk valge pulbrina (stevioolglükosiidina). Jällegi, väga kallis toode. Muidugi kulub ka vähe, kuna on megamagus.

Viimased paar aastat aga olen läinud üle sellisele magustajale nagu ERÜTRITOOL. Jääb hinna poolest samasse klassi ksülitooliga. Enda omaduste poolest ka. Hambasõbralik, null kalorit, looduslik. Minu arvates maitse poolest palju parem kui ksülitool. Ei jäta sellist tohutut külma tunnet suhu ja metalset maitset toidule. Seda toodet leiab kindlasti tervisepoodidest ja viimasel ajal ka juba tavapoodide terviselettidelt. Erütritooli toodetakse erinevate kultuuride kääritamisel, mille kõrvalproduktina siis saadaksegi see magus aine.

Ideaalne kõikide magustoitude, küpsetist magustamisel. Minu jaoks täiesti ideaalne toode! 

Minu viimase aasta parim leid on see: Erütritooli ja stevia segu. 99,98% erütritooli ja 0,02% steeviat. Null kalorit.

Olen seda toodet saanud osta Maxima poodidest. Suhkrute riiulilt. Väga mõistliku hinnaga ka! 250 g pakk võib olla 2,50-3 euri. Olenevalt, kas on soodukaga või mitte. Olen enda kapi seda toodet täis varunud, sest Maxima puhul ju iial ei tea, millal toode sortimendist välja visatakse.

Soovitan soojalt, kes soovib magustada ilma kaloriteta! Usun, et ka siinsetes retseptides käib see toode STEEVIA asemele imehästi.

 Kui artikkel meeldis, siis palun jaga seda!

ALUSTA TOITUMISKAVA KASUTAMIST KOHE!


Fitlap toitumiskava aitab saleneda ja saavutada unistuste vormi. Saad ka edaspidi süüa tavalisi, kiiresti valmivaid ja maitsvaid toite.

Vali periood

Vali maksemeetod