136989 kasutajat 547 retsepti

PERSONAALNE TOITUMISKAVA
SULLE JA SINU PERELE.

Langeta kehakaalu
lihtsate ja kiirete retseptidega


PROOVI TASUTA

Proovi TOITUMISKAVA 3 päeva täiesti tasuta!

Toitumiskava superpakkumine - 43 %

Pärtlipäev- 24 august


Pärtlipäev – 24. august

Sügise algus, lõikus- ja külvipüha, 18. sajandil rukkiema, külviema ehk rohuema päev.

Rukkiema või rohuema päev on märkinud olulist püha, mil külv oli rangelt keelatud mitmesuguste hoiatustega vilja riknemise ja hävingu eest. Muu hulgas arvati, et see päev külvab rohu vilja sekka.

Pärtlipäevaks oli lõpetatud humalakorjamine ja Lääne-Eestis linad kitkutud.

Vana ütluse kohaselt keeras Pärtel kapsapäid. Saksamaal on kapsapeade pöörajaks Bartholomeus, meil sama nime eestindust kandev personifitseeritud Pärtel. Et kapsas oli eestlase toidulaual väga oluline toit ja hapukapsas talvel peamisi vitamiini allikaid, siis on 19. sajandi kalendritavades kapsale pööratud tähelepanu sama palju kui viljale.

Lääne-Eestis ja saartel oli see vähemalt viimasel kolmel sajandil ka lambaniitmise päev ja viimane sokutapmise aeg. Samuti on pärtlipäev olnud üks levinumaid meevõtu alguspäevi.

Vana pärimuse kohaselt külvatakse pärtlipäeval taevast seeni, nii et selle järel algavad seenekorjamispäevad, ka pähleid võib juba korjata. Oli veel tavaks teha lammastele lehiseid.

19. sajandil ja 20. sajandi alguses peeti pidusid ja oli laadapäev, sest augustis oli võimalik juba mitmesugust aiakraami müüa.

Veel on sel päeval kosjas käidud.

Ida-Eestis oli pärtlipäevaga seotud kindel loodusnähtus – pärtliraju. Ilmaennustamine on olnud üldse oluline, sest selle päeva järgi sai ennustada kogu sügise ilmu. Pärtlipäevast algasid Eestis hallad.

Loodus

Pärtlipäevaks lahkusid pääsukesed.

Töökeelud

Kehtivad külvikeelud nagu teiste augustipühade puhul – külvata tuli enne ja pärast pärtlipäeva.

Rituaalsed toidud

Soku(~lamba)liha, mesi.

Lehised

Lambavihad, mis valmistati peaaegu igasuguste lehtpuude okstest, rohkem siiski kase-, saare- ja vahtraokstest. Enamasti valmistati neid vanalkuul, et nad lammastele paremini maitseksid. 20. sajandi alguseski peaaegu ei jätkunud lammaste talvetoiduks heinu, nii et lehised olid nende peatoit

 

 

Haah.. te nägite, mida hull eile välja mõtles??😂 Kurja küll… Nüüd peab ju eriti viks ja viisakas olema 😜 mnjah.. juhtub ikka…

Aga tsau-pakaa ja uute blogideni 😂😁

Mina kasutan Fitlapi ja soovitan seda ka sulle!Helen P
71999 lugemist / 30 fänni
Minust

Olen 4 lapse ema,kellel õnnestus oma lisapagas kokku korjata esimese rasedusega. Nüüd üritan oma "õnnenumbrit" kahandada :-)

Ma kasutan Fitlapi, kuna:

Hea ja lihtne viis toitumine kontrolli alla saada

Mina kasutan Fitlapi ja soovitan seda ka sulle!

Tee endale tasuta konto siin!
Blogijad

Viimased postitused


Astu esimene samm ja tee oma unistused teoks!


Fitlapi toitumiskava on hea lahendus vapustava vormi saavutamiseks? Parim aeg alustamiseks on just nüüd. Fitlap on sulle, kui soovid ilma nälga tundmata kaotada keharasva ning muutuda tervemaks.

Kuidas alustada?

  • Täida ankeet
  • Liitu
  • Hakka kaotama keharasva