Väljas söömise teejuht
Väljas söömise teejuht

Kuidas sobitada toitumiskava jälgimine kiire elurütmiga?

Paljud arvavad, et tavainimesel on toitumiskava jälgimine võimatu. Mitte keegi ei viitsi ju 4 korda päevas kokata.

Täesti arusaadav. Annan tänases postituses mõned nipid, kuidas toitumiskava jälgida siis, kui soovid süüa väljas.

Enne, kui lähen konkreetsete nõuannete juurde, tahan sulle rääkida natukene päevapraadidest. Läheb ju tavainimene tihti lähedalasuvasse kohvikusse ja haarab endale esimese ettejuhtuva päevaprae.

Päevapraed on tavaliselt väga halb valik

Minu arust on päevapraed tavaliselt üks äraütlemata halb valik. Nendes on üldjuhul liiga palju süsivesikuid ja liiga vähe valku. Toidukoha omanikest võib ju aru saada, sest on ju liha või muu valguallikas kallim ning makaronid ja riis odavamad. Sinule see kombinatsioon (liiga palju süsivesikuid ja vähe valku) aga head ei tee.

Kõige hullem on see, et pärast toidukorda oled väsinud ja õige pea soovid uuesti süüa. Liigsed süsivesikud lihtsalt mõjuvad nii.

Sellegipoolest on ka siin mõned lahendused!

1. Vali, kus sööd päevapraadi

Toidukoha valik on määrava tähtsusega. Peaksid leidma koha, kus saad ise soovitud toiduaineid taldrikule tõsta. Kui see on võimatu, siis leia koht, kus toiduainete valik on juba rohkem läbimõeldud ja tervislik.

Mõistan, et kohvikus toiduaineid kaaluda on keeruline. Seepärast võiksid kasutada abimehena oma peopesa.

  • Valguportsjoniks (liha, kala, kana) mõõda endale taldrikule peopesasuurune tükk.
  • Sarnaselt toimi süsivesikutega (tatar, riis, kinoa jne). Ikka üks peopesa suurune kogus.
  • Värsket salatit (meie mõistes "vabavara") võid süüa nii palju, kui soovid. Söögile võid rasvade saamiseks lisada ka tilga oliivi- või kookosõlist tehtud kastet. Rasvad hoiavad sinu kõhu täis.

Väljas nö tunde järgi süües ongi just probleemiks liigsed süsivesikud. Proovi nendega mitte liialdada.

2. Otse poest või mõnest söögikohast

Töötame Fitlapis päevast päeva selle nimel, et meie toitumiskava oleks võimalikult lihtne jälgida. Sellepärast on meie retseptivalikus väga palju selliseid retsepte, mida saad osta otse poest või siis mõnest söögikohast.

  1. Meie soovitustega tooted, mida müüakse toidupoodides, leiad siit. Neist paljud on sellised, mida saad kohe süüa. Nt Selver´iga, Mammaga, Chef Lundéniga, Põltsamaa´ga ja ka Tere´ga koostöös tehtud valmistoidud.
  2. Kui tahad Tallinnas välja sööma minna, siis leiad sobivad söögikohad siit.
  3. Ka Tartus on meie koostööpartneriteks mõned sobivad söögikohad.
  4. Kui aga elad mujal, kui Tallinnas või Tartus, siis vaata sobivaid söögikohti siit.

Kes ütles, et lõunasöök ei või olla kiire ja lihtne?

3. Haara kodust toit kaasa

Nõuanne kodust toidu kaasa haaramiseks on ehk natuke etteaimatav, ent kodust kaasa võetud kavajärgne toit on alati kindla peale minek.

Ootamatusi täis päev ei saa sellisel juhul sinu toitumiskava jälgimisele saatuslikuks.

4. Tee korraga rohkem valmis

Mida täpsemalt toitumiskava jälgid, seda kindam on hea tulemus. Seepärast mina lõuna ajal väljas söömas ei käi. Nagu eelmine nõuanne soovitas, haaran ka mina endale alati kodust toidu kaasa. Ilmselgelt ei jõua ajaliselt ka mina igaks toidukorraks teha eraldi süüa.

Mina teen söögi alati mitmeks korraks ette valmis. Näitena võiks tuua riisi, mida keedan alati mitu kotti korraga ja siis jagan need järgnevate päevade jaoks protsjoniteks valmis. Kõige rohkem pool tundi vaeva ja paar päeva jälle hooleta. Kui tuleb toidukorra aeg (isegi kui olen sõidus), on toit kohe kiiresti võtta ja ei teki kiusatusi.

Paljud meie kliendid kasutavad ka sügavkülmiku võlusid. Valmis toit mõõdetakse portsudesse ja sügavkülma. Nii säilib valmistoit kauem.

5. Söö sama toitu mitu korda päevas

Minu toitumiskava jälgimine on suhteliselt igav, samas väga tõhus. Söön sageli ühte ja sama toitu mitu korda päevas, aga mulle meeldib, kuna nii läheb söögitegemisele vähem aega.

Sa ei pea igaks toidukorraks sööma erinevat toitu. Niimoodi hoiad kokku aega ja energiat ning läbi selle ei anna sa endale eksimisvõimalust.

6. Tööta välja oma rutiin

Mulle rutiin meeldib. Söön näiteks peaaegu alati hommikuks muna ja putru, kuhu sisse panen viilu sinki ja viilu juustu. Kiireks ampsuks varun alati näiteks juustu ja puuvilja.

Rutiin ei ole toitumiskava jälgimise ajal üldse halb. See teeb minu ja kindlasti ka sinu jaoks asja palju lihtsamaks. Jääb ära nuputamine, mida süüa teha. Tean oma koguseid peaaegu peast. Ühesõnaga kõik on lihtsam.

Nagu näed, siis natuke ette mõeldes, on kõik võimalik. Peab vaid tahet olema. Toitumiskava jälgimine on imelihtne! :-)