Ühte läbimõeldud toitumiskavasse kuulub aegajalt ka toidukordi, kus saad unustada hetkeks “näpuga järje ajamise” ja süüa seda, mille järgi kõige rohkem isutab. Meie kutsume seda kavaväliseks toidukorraks.

Kavaväline toidukord võib sind viia kas järgmisele tasandile või lennutada hoopis teekonna algusesse.

Eks meil on toitumismaastikul mitu äärmust

  • Ühed, kes ei luba üldse toiduplaanist kõrvale kalduda. Või kui isegi lubavad, siis ei lubata tarbida piisavalt nö ekstra kilokaloreid, et sellest ainevahetuse elavdamise juures abi oleks.
  • Teised, kes lubavad liigselt toiduplaanist kõrvale kalduda. Ilmselt mõistad, et pärast plaanimatut koeraga jalutamist ja tubli olemist ei pea tervet pitsabaari valikut sisse sööma.

12 nädala muutumismängud

Oled pannud tähele, et enamus “muutumismänge” kestavad 12 nädalat. See on piisav aeg, et näha muutusi ning teha ägedaid enne-pärast fotosid. Klient suudab ilmselt ka see 12 nädalat püsida rajal. Aga pärast seda perioodi minnakse üldjuhul tagasi oma vanade harjumuste juurde ning tavapäraselt kogunevad kõik kaotatud kilod tagasi. Pluss veel paar kilogrammi.

Seepärast soovitame aegajalt kasutada kavaväliseid toidukordi. Täpsemalt nädalas ühe korra. Seda muidugi ainult juhul, kui eelneva nädala jooksul on toitumiskavast kinni peetud ning kehakaal 0,5 kg- 1kg võrra langenud.

Aga ära unusta, see on ainult üks toidukord nädalas, mitte kogu päev täis söögipidustusi. Kõik see aitab püsida õigel rajal pikemalt, hoida meele värske ja keha rahul.

Aga annan kohe sulle mõned lisanipid, kuidas kasutada kavavälist toidukorda veel paremini!

1. Alusta kavavälist toidukorda valkudest

Valkude mõõdukas tarbimine täidab hästi kõhtu. Kavaväline toidukord võib vabalt olla hoopis üks tavapärasest suurem veiselihatükk jms. Kavaväliseks toidukorraks ei ole vajadust minna McDonaldsisse.

2. Õige kogus süsivesikuid

Nagu ütlesin, siis kavavälise toidukorra eesmärk on aidata sind edasi. Ehk kui oled kasutanud seda “õigesti”, siis sinu vorm paraneb ja rasvaprotsent väheneb. Kui seda ei juhtu, siis on ehk lahenduseks kavavälise toidukorra süsivesikute koguse ülevaatamine. Süsivesikute tarbimise kontrollimine võib esmapilgul tunduda suhteliselt keerukas. Tegelikult on see märgatavalt lihtsam.

Kuidas siis kontrollida oma keha reageerimist kavavälisele toidukorrale! Abiks võib olla näiteks keha rasvaprotsendi mõõtmine. Rasvaprotsent peaks olema langenud, ent keha rasvavaba mass (ingl.kl. lean mass) peaks olema suurenenud (seda siis mõne päeva jooksul pärast kavavälist toidukorda).
See kõik on väga personaalne, seepärast õpi oma keha tundma.

Näide:
Kui tegid klavavälise toidukorra laupäeval ja sõid oma lemmik sööki pluss 5 kommi, peaksid pärast seda olema paremas vormis.

Tavaliselt peaks parem vorm ennast ilmutama mõne päeva jooksul. Üldiselt koheselt reageerib keha kavavälisele toidukorrale pisikese kaalutõusuga, ent see kaalutõus on väga hetkeline.

Kui sa ei ole paremas vormis, jäta järgmisel nädalal näiteks need 5 kommi ära ja vaata, kuidas keha reageerib. Ja niimoodi katsetades leiadki eduka kavavälise toidukorra valemi.
Ka vastupidi, kui kavavälisele toidukorrale järgneval päeval avastad, et kehakaal on langenud, suurenda kavavälise toidukorra süsivesikute kogust toidus 20% võrra.

Kas tõesti peab ka kavavälist toidukorda kaaluma ja mõõtma?

Põhimõtteliselt ei pea, ent kui on näha, et iganädalane kavaväline toidukord süstemaatiliselt viib sind püsivalt eesmärgist kaugemale, siis on ka kavavälise toidukorra jälgimine soovitatav. Ja ka teine äärmus- kavaväline toidukord peab olema tavatoidukorrast kaloraaži mõttes toekam.

3. Planeeri enda kavaväline toidukord ette

Kindlasti aitab ette planeerimine hinnata seda kaua oodatud hetke rohkem ja olen kindel, et paraneb ka toiduvalik. Korralik tükk grillitud veiseliha, ahjukartulid koos hapukoore ja ohtra puuviljasalatiga on iga kell parem kui kotitäis burgereid ja limonaade ehk see ei pea olema tingimata mingi “söön valimatult palju jaksan” toidukord, vaid hetk, kus sööd head toitu tavapärasest rohkem. Kvaliteet versus kvantiteet.

4. Õige keskkond

Ära tee kavavälist toidukorda nö “käigu pealt”. Kata laud, võta aega, naudi iga suutäit. Tee seda kõike koos perega.

Aga pea meeles - hetk, kui tõused toolilt, tähistab ka selle kavavälise toidukorra lõppu. See väldib seda, et jäädki külmkapi ust paotama.

Ilmselt mõistsid, et kavavälisel toidukorral on meie plaanis kindel roll, ent see peab sind aitama edasi unistuste keha saavutamisel. Kui seda ei juhtu, siis on aeg kavaväline toidukord üle vaadata ja teha eelnevate soovituste põhjal kerged parandused.