Kõhukinnisus – 5 nippi sellest vabanemiseks!
Kõhukinnisus – 5 nippi sellest vabanemiseks!

Ilmselt on enamus meist mingil hetkel tundnud kõhukinnisust. On see siis kergemat sorti ja mööduv või raskekujulisem ning krooniline. Mõlemal juhul on see äärmiselt ebameeldiv.

Kui sinu toitumine on paigas - toit on mitmekesine, saad piisavalt kiudaineid, jood palju ning ei keera selga ka kehalisele aktiivsusele, ei tohiks kõhukinnisus sind üldiselt kimbutada. Kui see aga mingil põhjusel siiski tekib, võid vajada selle leevendamiseks kiiret lahendust enne, kui asi hullemaks läheb.

Annan sulle konkreetsed ja praktilised nipid, kuidas kõhukinnisusest kiiresti lahti saada. Inspiratsiooni artikliks sain paljuski Giulia Endersi raamatust “Võluv soolestik”.

Mis on kõhukinnisus?

Kõhukinnisuse korral ei tööta soolestiku närvid ja lihased enam täiel üksmeelel. Küsimus pole isegi mitte nii väga selles, et kui sageli potil käiakse, vaid kui raske on see käik.

Sul on kõhukinnisus, kui sinul esineb ühte neljast:

  • käid "number kahel" harvemini kui 3 korda nädalas;
  • neljandikul kordadest on väljaheide väga tugeva konsistentsiga;
  • sageli esineb väljaheide väikeste mummuliste portsudena;
  • pead väljaheidet jõuga välja suruma.

Kõhukinnisus võib välja lüüa väga erinevates olukordades. Kellel tekib see reisides, kellel seoses mõne haiguse, stressi või halva toitumisega.

Kõhukinnisus reisil

Väga paljude inimeste jaoks kerkib kõhukinnisuse probleem eriti teravalt esile reisides. Põhjus on lihtne – soolestikule meeldib rutiin ja kindel päevaplaan. See tähendab, et soolestik on harjunud sinu elurütmiga. Harjunud sellega, mida ja millal sa sööd, kui palju jood vett, millal käid tualetis ning millal on öö ja päev.

Reisides läheb see rütm aga sassi ning sinu soolestiku lihased ei tööta enam nii edukalt.

Reisiaegne toitumine on sageli ebakorrapärane, sööd enda keha jaoks harjumatuid toite ning jood vähem. Sinu soolestik on sellest kõigest šokis.

Lahendused, kuidas kiiresti kõhukinnisusest lahti saada.

1. nipp – ballastained

On olemas teatud toidud, mis motiveerivad soolestikku ennast töös hoidma. Nendeks on ballastained. Need ei seedu peensooles ning saavad anda jämesoolele teada uuest saabuvast "saadetisest".

Parimad ballastained on India kõrbe-teelehe seemned ja seemnekestad (poes müügil ka psülliumi nime all) ning mustad ploomid. Mõlemad sisaldavad lisaks ka aineid, mis seovad soolestikus rohkem vedelikku ja muudavad väljeheite pehmemaks.

Selleks, et nende toime avalduks “õigel hetkel”, soovitan neid hakata tarbima päevake-kaks enne reisi algust.

Mustad ploomid on kättesaadavad igas poes, psülliumi leiad loodustooteid müüvatest poodidest ning apteekidest.

Kui tarbid ballastaineid, pead jooma palju. Vastasel juhul tekivad neist hoopis tugevad klombid.

2. nipp – joo piisavalt

Kui sinu kehas on liiga vähe vedelikku, tõmbab soolestik toidumassist veel rohkem vedelikku välja. Tulemuseks veel tugevam väljaheide. Näiteks võib väikestel lastel tekkida palaviku tagajärjel vedelikupuudus ning läbi selle seedimine peatub.

Sama asi on pikkade lennureisidega, kus kaob märkamatult palju vedelikku. Lennukis on lihtsalt väga kuiv õhk. Märk sellest on näiteks see, kui lennukis nina seest ära kuivab. Sellistel puhkudel peaks tavapärasest rohkem jooma.

3. nipp – kui vaja minna, siis mine

Kui sinu soolestik annab märku, et kätte on jõudnud “õige aeg”, siis pead ka minema. Nagu eespool mainisin, siis soolestik on rutiini ori.

Kui pidevalt seda ürgset tungi tagasi surud ning saadad väljaheite tagasi “ootejärjekorda”, harjuvad närvid ja lihased selle tagurpidiliikumisega ära ja tulemuseks kõhukinnisus.

Samuti viib “ootejärjekorras” passimine väljaheitest minema veel rohkem vett.

4. nipp – tarbi probiootikume

Elavad ja head bakterid on sinu soolestiku sõbrad. Nad aitavad taastada soolestikus normaalse mikrofloora, mis omakorda tagab selle, et see töötab probleemideta. Probiootikumid on kättesaadavad nii toidust (jogurt, keefir, hapukapsas, juust jne) kui ka apteekidest toidulisandi näol.

5. nipp – tee trenni

Äkiline kehalise liikumise vähenemine võib mõjuda sooletegevusele negatiivselt. Samas on uuringutes leitud, et mõõdetava mõju soolestiku tegevusele toob kaasa alles tugevat koormust andev sportimine.

Seepärast jälgi, et sinu soolestiku stimuleerimise eesmärgil tehtud treening oleks ikka piisavalt väljakutseid pakkuv. Niisama lonkimine ei aita.

Ja ongi kõik. Lihtsasti jälgitavad 5 nippi. Nagu nägid, natuke ette mõtlemist ja võid oma kõhukinnisusele leida kiire ja valutu lahenduse.

Anna kommentaaridesse teada, kui sul on endal mõni tõhus lahendus.