René Laane - Kas tead, mida süüa enne trenni?
René Laane - Kas tead, mida süüa enne trenni?

Mida süüa enne trenni? See küsimus on meie kirjakastis üks väga sage külaline. Trennieelne toidukord on oluline - sa pead trennis olema energiline, fokusseeritud ning terav. Ja seda me saame kõik oma trennieelse toidukorraga mõjutada.

Kui palju aega jätta trenni ja toidukorra vahele?

Trennieelse toidukorra võiks süüa 1-3 tundi enne trenni. Olenevalt sellest, kuidas sulle mugavam on. Kui eelistad tarbida trennieelselt vedelamas olekus sööke (nt smuutid), võib toidukorra ja trenni vahe olla ka natuke lühem. Mina jätan tavaliselt söögi ja trenni vahele vähemalt 2-3 tundi, et trennis ei tekiks raskustunnet.

Mida süüa enne trenni?

Nagu eespool öeldud, pead sa trennieelse toiduga kindlustama selle, et sa oled oma võimete tipul. Ja siinkohal tulevad appi kaks väga lihtsat nippi.

1. Sinu insuliinitase peab olema madal

Insuliinist oleme varem palju rääkinud. See on hormoon, mida keha eritab hoogsalt (või vähem hoogsalt, sõltuvalt sinu toidust) pärast söögikorda eesmärgiga langetada sinu veresuhkrutaset. Mida rohkem on sinu veres pärast sööki glükoosi ringi liikumas, seda rohkem insuliini sinu keha eritab.

Suur kogus insuliini tähendab omakorda veresuhkru- ning energiataseme kiiret langust - midagi, mida sa trennis kohe kindlasti ei soovi.

Insuliin on hormoon, mida sina ise saad läbi toitumise kontrollida. Maksimaalseteks tulemusteks vajad sa stabiilset veresuhkrutaset, ilma eriliste kõikumisteta. Ja see on läbi targa toitumise kenasti saavutatav.

Kõige äkilisemalt kergitavad veresuhkrutaset (millele järgneb sama äkiline langus) lihtsuhkrurikkad toiduained. Seepärast unusta ära kõik "spordijoogid" ja muud kiiret süsivesikutest pärit energiat lubavad toidud. Nende söömine enne trenni võrdub katastroofiga.

Samuti ei ole hea lahendus tarbida enne trenni lihtsalt puuvilja (seal sees on ainult süsivesikud), vaid tasub haarata sinna kõrvale ka näiteks rasvade ja valkude saamiseks peotäis pähkleid ja kohupiima. Neid kombinatsioone on tegelikult lõputult.

Sinu trennieelne toidukord peab olema "aeglase" toimega. See õnnestub, kui toidus on lisaks kvaliteetsetele süsivesikutele sees ka rasvad ning valgud, mis üheskoos tagavad pikaajalise energilisuse.

Jäta meelde - kus on süsivesikuid, seal olgu ka rasvu ning valke. 

Teeme sinu elu lihtsaks - meie toitumiskavas olevad retseptid on kõik sobilikud trennieelseks toidukorraks.

2. Sinu kehas peab olema piisavalt vett

Kui sinu keha on janus, langeb märgatavalt ka sinu kehaline võimekus. Ainuüksi 2% kehakaalu langus vee arvelt hakkab jätma jälge sinu võimekusele ning 5% langus vähendab sinu kehalist võimekust juba 30%.

Sa võid arvata, et seda on väga lihtne korda ajada. Lonks vett ja korras. Kahjuks nii lihtne see asi ei ole.

Vee joomine üksi seda olukorda ei paranda. Selleks, et see joodud vesi sinu kehasse ka püsima jääks, vajad sa soola (naatriumit). Vastasel juhul oled kui sõel. Sa lihtsalt lekid vett.

Olid ajad, kui sool oli täielikult põlu all. Seda süüdistati sarnaselt rasvale kõikides inimkonna tervisehädades. Tänaseks on soola tarbimise soovitust siiski tõstetud ja heaks kiidetud kuni 6 grammi päevas. See on ca teelusikatäis soola. Rõhutan, et see on kogu soola tarbimise soovitus päevaks, siinkohal läheb arvesse ka sool, mis on juba poest ostes toiduainete sees.

Jäta meelde, et soolal võiks juures olla kindlasti mingi värv. Sellisel juhul on ta mineraalirikkam ja kasulikum sinu tervisele.

Anna kommentaaridesse teada, milline on sinu lemmik trennieelne söök.