Toidukuludelt kokkuhoidmine on tänapäeval väga aktuaalne teema. Raha pole ju kellelgi üleliia. Ning samas on säästmine ja vastutustundlik tarbimine ka cool. Tavaliselt on toidukulud need, kus on võimalik kõige rohkem säästa.

Sellegipoolest ollakse arvamusel, et tervislikult toitudes on soodne toidukorv ainult unistuseks.

Tõsi, tervislik toitumine võib tõesti eelarve pauguga lõhki ajada. Samas võib targalt toimetades juhtuda aga hoopis vastupidine - raha hakkab alles jääma.

Jagan täna sinuga konkreetseid nippe, kuidas muuta tervislik toitumine võimalikult soodsaks.

9 nippi, kuidas süüa tervislikult ja soodsalt

1. Vali toiduaineid targalt

Toiduvalik on toidukorvi hinna suhtes määrava tähtsusega. Ilmselgelt on siinkohal võimalik toituda äärmiselt kulukalt, aga ka enneolematult soodsalt.

Toidukorvi hinda paisutavad eelkõige viimase aja “moetoiduained”. Ärge saage valesti aru, toiduained nagu kinoa, avokaado, kookosrasv jne on küll väga kasulikud, ent ka väga kallid.

Tervislikut toituda saab edukalt ka meil aastakümneid laual olnud toiduainetega. Tahad hoida kokku - eelista “vanu klassikuid”.

  • Munad, kodujuust ja kana poolkoivad on väga head valgu- ja rasvaallikad ning heaks alternatiiviks natuke kallimatele sea- või veiselihale.
  • Kinoa võid edukalt vahetada tatra, riisi või kartulite vastu.
  • Köögiviljadest on ühed soodsamad porgandid ja peedid.
  • Kallite mandlite või sarapuupähklite asemel võid vabalt süüa päevalille- või kõrvitsaseemneid.
  • Avokaado asemel saad rasvu kõige tavalisemast hapukoorest.
  • Puuviljadest on üldjuhul kõige soodsam valik õunad.
  • Mandlipiima joojad võiksid raha kokkuhoidmiseks sirutada käe keefiri järele.

2. Kasuta poe ostunimekirja

Poe ostunimekiri on üks äärmiselt tänuväärne abimees. Kindla nimekirja järgi sisseoste tehes hoiad kokku märkimisväärse summa. Ära jäävad ju kõik emotsiooniostud. Ja miski ei täida poekorvi ning ei tühjenda sinu taskuid rohkem, kui emotsiooni pealt ostlemine. Ostad täpselt nii palju kui vaja.

Ja veel - käi poes korra-kaks nädalas või telli koju otse mõnest toidukaupluse e-poest.

3. Jälgi toitumiskava

Oleme planeerimise usku. Plaani või siis kindla toitumiskava järgi söömine hoiab märgatavalt sinu raha kokku. On ju toidu kogused paigas ja juhuslikkuseks ruumi ei ole. Liida oma plaani ka enda perekond.

Igakuine kokkuhoid ulatub kindlasti sadadesse eurodesse.

4. Tee rohkem korraga

Tervislik toitumine ei pea olema keeruline. On täiesti lubatud süüa ühte ja sama toitu mitu korda päevas. Milline aja ja raha kokkuhoid. Mitte mingit vajadust ei ole igaks toidukorraks süüa erinevat toitu. Läbi selle hoiad kokku nii elektrit kui ka väärtuslikku inimressurssi. Enamikul meist on meeletud päevagraafikud ja oht haarata õige toidu puudumisel ebatervisliku järele suur. Kusjuures enamus toite saad kenasti ka sügavkülmutada ja igal ajahetkel ülesse sulatada ja värskelt süüa.

5. Tee ise süüa

Valmistoidu koju tellimine on kallim kui ise süüa teha. Punkt. Kui tead ette, et sul on lõunal või õhtul kiire ja toidu valmistamine ei tule kõne allagi, siis proovi teha toit eelmisel õhtul valmis.

Ole valmis ka ootamatusteks - hoia autos igaks juhuks mõnda SOS snäkki. Näiteks pähkleid/seemneid ning kuivatatud marju/puuvilju (ilma lisatud suhkruteta). Nii on sul võimalik igal ajahetkel haarata midagi tervislikku.

Hoia kapis alati mõne kindla retsepti toiduaineid ja õpi need kogused pähe (või pane paberile kirja), et saaksid alati kiirelt endale toidukorra valmistada. Näiteks retsept "Juustusepik" on lihtne ning soodne ja selle valmistamiseks kulub kõigest 1-2 minutit.

6. Ära mine kunagi poodi tühja kõhuga

Alati mine toidupoodi täis kõhuga. Kui sinu kõht on tühjavõitu, satub korvi kordades rohkem toitu, kui esialgselt plaanisid. Silmad kipuvad pidama jääma ka eelkõige ebatervislikul.

7. Vali toite hinna järgi

Fitlap toitumiskavas saad retsepte otsides järjestada neid ka hinna alusel. Vali sulle sobivad toidud välja justnimelt oma eelarvet silmas pidada.

8. Kasuta ära poe “parim enne” allahindlusi

Kas oled tähele pannud, et poodides on aegajalt mõned tooted 25% kuni isegi 50% soodsamad? Tegemist on siis toodetega, mis kõlbavad ideaalselt süüa, ent mille aegumiskuupäev on õige pea saabumas. Üldiselt on tegemist siis lihatoodetega. Sarnaselt hindavad toite alla enamus toidupoode. Võib juhtuda, et saad kvaliteetse lihakraami poolmuidu kätte. Miks mitte seda võimalust kasutada?

Kusjuures enamus toite saad kenasti ka sügavkülmutada ja igal ajahetkel ülesse sulatada.

9. Kasuta ära külmkapis olevad toiduained

Nagu eespool mainisin, ei ole tervislik toitumine midagi erilist. Piisab vaid natuke nutikamalt toiduaineid valida, jälgida koguseid ning juba ongi sinu keha õnnelik. Usun, et kõigil on külmkapis juba täna olemas terve rida tervislikke toiduaineid. Kasuta alustuseks need ära.

Anna meile kommentaaridesse märku, milliseid nippe oled Sina kasutanud, et raha säästa.