Valgupulber on üheaegselt armastatud ja vihatud. Mõne arvates on see pesuehtne “keemia”, teisele möödapääsmatu abimees tugevaks saamisel. Kuidas on lood tegelikult? Kas ilma valgupulbrita on võimalik tugevaks saada?

Tänane artikkel on ajendatud ühest välismaisest eksperimendist, mis uuris, kas valgupulber ikka on tugevaks saamisel see võlukepike või ajab asja ära ka tavaline toit.

Oli aeg, kui valgulisandeid seostati eelkõige kulturistidega, täna turustatakse neid aga kõigile.

Eksperiment

Eksperiment algas eeldusega, et valgupulber aitab meil kasvatada lihaseid ning muutuda tugevamaks. Loogika on iseenesest ju täiesti olemas. Lihased on tehtud valgust, seepärast peaks lisavalk tähendama suuremaid lihaseid. Glasgow Ülikoolis tehti katse ja uuriti, kas valgu lisandina tarbimine kasvatab võrreldes tavatoitumisega kiiremini lihaseid.

Keskenduti vadakuvalgule (kuna tegemist on juustu tootmisel üle jääva tootega, seepärast "keemiast" me siiski rääkida ei saa), mis sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid ja on valgulisanditest üks populaarsemaid. Seda nii jõusaalihuntide kui ka vanemate inimeste seas, kes soovivad sellega vähendada vanusega kaasnevat lihasmassi langust.

24 vabatahtlikku

Katse jaoks värvati 24 vabatahtlikku (vanuses 20-67) ning pandi nad kaheksa nädalat kestvale lihastreeninguprogrammile. Pooltele joodeti pärast trenni sisse valku, pooltele platseebojooki. Platseebo tähendab siis selle testi kontekstis seda, et testitava teadmata vahetati valgupulber joogis hoopis millegi muu vastu.

Testitavad treenisid kolm korda nädalas. Harjutuste hulka kuulusid kaheks suhteliselt tavapärast jõusaalis tehtavat harjutust.

Pärast iga treeningut tarvitas üks grupp vadakuvalgupulbrit, teine grupp süsivesikurikast jooki.

Tulemused

Testi alguses ja lõpus mõõdeti muuhulgas testitavate maksimaalseid jõunäitajaid ning rasvavaba kehamassi.

Pärast 8 nädalat olid tulemused põnevad:

  • Inimeste jõunäitajad kasvasid keskmiselt 33%
  • Keha rasvavaba mass suurenes keskmiselt 1% võrra

Samas ei olnud kahe grupi vahel põhimõtteliselt mitte mingisugust erinevust.

Mida see tähendab?

Konkreetse uuringu käigus ei leitud, et vadakuvalgu joomine oleks omanud mingit erilist efekti.

Samas tarbisid kõik uuritavad keskeltläbi 70g valku päevas (toidust), mis tähendas, et neil oli kehas olemas piisavalt valku nii lihaskasvuks kui ka taastumiseks.

Sellest testist saabki järeldada seda, et kehale pole kokkuvõttes vahet, kas valgunorm tuleb täis tarvitades toidulisandeid või süües tavalist valku sisaldavat toitu.

Samas on lihasmassi kasvuks oluline teha nädalas vähemalt 2 lihastreeningut.

Siiski võib valgupulber olla mõnes retseptis päris hea abimees just valgu koguse tõstmisel. Näiteks pannkoogid, mis valmistatud munast, banaanist ning valgupulbrist. Ideaalne asendus "vanakooli" jahust ja suhkrust tehtud koogikestele.

Fitlap toitumiskava kasutades ei pea sa valgu koguse üle pead murdma, seda on meie retseptides piisavalt!