Dieedipidamine on paljude inimeste jaoks oluline osa tervislikust eluviisist. Kuid kas iga dieet töötab? Ja kuidas leida endale sobiv dieet? Selles blogis uurime erinevaid dieete, nende eeliseid ja puudusi ning jagame näpunäiteid, kuidas valida ja järgida dieeti, mis vastab teie vajadustele ja eesmärkidele.

Postimehes ilmus mõni aeg tagasi artikkel, milles kirjutati Kanada teadlastest, kes uuringutele tuginedes tegid järelduse, et toimib absoluutselt iga dieet. Tuleb seda vaid jälgida ning sellest kinni pidada.

Vaatluse all olid järgmised dieedid:

  • Atkinsi dieet
  • Lõunaranna dieet
  • Kaalujälgijate dieet
  • Zone dieet
  • "Biggest loser" dieet
  • Jenny Craigi dieet
  • Ornishi dieet
  • Volumetricsi dieet
  • Rosemary Conley dieet

Mõni dieet on suhteliselt tundmatu, ent selge on see, et kõik need dieedid on üles ehitatud vägagi erinevatele põhimõtetele.

Oleme kirjutanud ka artikli teemal: Mida oodata? Dieedi esimesed 2 nädalat.

Madala rasva ja kõrge süsivesikutega dieet vs kõrge rasva ja madal süsivesikutega dieet

Võrreldi omavahel madala süsivesikusisalduse, ent kõrge rasvasisaldusega ning madala rasvasisaldusega, ent kõrge süsivesikusisaldusega dieete. Tulemused olid päris üllatavad.

Leiti, et 12 kuu jooksul langes mõlemal grupil kaal keskmiselt täpselt samapalju - 7,3 kilogrammi!

Samas polnud kirjas, kuidas oli nende inimeste enesetunne, tervisenäitajad ning paljud neist suutsid need kaotatud kilod ka tulevikus eemal hoida. Ei mainitud, kas 7,3 kg kaotatud kilodest oli rasv või suures osas kaotatud lihasmass.

Tulemused tulemusteks, ent tegelikult ei saa me kaalu langetamise võrrandist neid faktoreid välja võtta. Vastupidi, need on kõige alus. Nendest sõltub sinu edu.

Kas nälgimine on efektiivne "dieet"?

Dieedid töötavad ainult ühel põhimõttel - söö vähem, kui sa ära kulutad ja tagad selle, et keha läheb enda rasvavarude kallale.

Selle loogika järgi on nälgimine loomulikult kiireim viis kaalu kaotada. Olen aastaid püüdnud inimestele selgitada, et kehakaalu kaotamise ja rasva kaotamese vahel on suur erinevus.

Julgen öelda, et 80% naistest söövad liiga vähe, misläbi iga alustatud dieet on äärmiselt piinarikas.

Tegelikkuses pole selline enesepiinamine üldse vajalik. Ilmselt üllatuksid meeldivalt, kui saaksid teada, kui palju tegelikult kehakaalu langetamise ajal süüa võid. Usu mind, need kogused on päris suured.

Kehakaalu kaotus dieedi ajal

Kui keskendud pelgalt kehakaalu langetamisele, kaotad lisaks rasvale ka väga suure hulga oma lihastest. Pole kahtlustki, et kiiresti langev kehakaalunumber võib sulle jätta mulje, et kõik töötab.

Ent see kaotatud lihasmass kulutas varem sinu kehas energiat ilma, et sa ise selleks midagi tegema pidid.

Vähem energiat kulutav keha tähendab seda, et pead hakkama eelnevast veel vähem sööma. Ja see on üks suur nõiaring. Ükskord tuleb sellele nälgimisele lõpp, sa hakkad uuesti sööma ning kõik sinu kaotatud kilod tulevad tagasi.

Liigne kalorite piiramine tekitab olukorra, kus sinu keha muutub äärmiselt ökonoomseks. Sinu jaoks on selline olukord täiesti vastupidine soovitule.

Keharasva kaotus dieedi ajal

Kuidas siis olla kindel, et kaotad ainult keharasva?

  • 100% kindlalt töötavat valemit ei ole, ent kindlaim viis on jälgida, et kehakaalu langus ei ületaks 0,5-1 kg nädalas.
  • Tundub vähe? Tegelikult ei ole. See teeb aasta jooksul 26-52 kg!

Veelkord tuletan meelde, kaalu langetamisel on tähtis kvaliteet, mitte kvantiteet. Kaota rasva, aga mitte lihaseid.

Seepärast ei saa ma alustuseks kuidagi kiita dieeti, kus kaotati nädalaga 5, 6 või 7 kg? Ebareaalne on kaotada nii lühikese ajaga sellist hulka keharasva. Äriliselt on see muidugi kavade koostajatele meeltmööda. Mida rohkem ja kiiremini klientide kaal langeb, seda kiiremini jutud nende “supervõimetest” levivad ning seda rohkem teenitakse. Tegelikult rikutakse teadlikult oma klientide tervist.

Kui eesmärk on kaotada kaalu, siis võib tõesti öelda, et nälgimisdieedid töötavad. Aga mis hinnaga?

Edukas dieet on see, mida suudetakse ilma erilise jõupingutuseta jälgida igavesti.

Dieedi ajal on oluline hea enesetunne

Enesetunne on dieedi ajal üks tähtsamaid faktoreid. Tühi kõht ajab mingil hetkel kindlasti liigselt sööma ja siinkohal ei tee sulle karuteenet pelgalt nälgimine, vaid ka valed toiduained ning toitained.

Kui sinu toitumiskava on väga madala rasvasisaldusega, on päris kindel, et nälg on sinu igapäevane kaaslane. Rasvad hoiavad kõhu täis ning isud eemal. Teisalt ei ole vajadust ka süsivesikuid täielikult eemaldada.

Täielik süsivesikute puudus võib väljenduda:

  • pidevas kehvas tujus, sest langeb "hea tuju" hormooni serotoniini tase;
  • vähenenud kilpnäärmehormoonide produktsioonis, mistõttu on sul raskem kehakaalu langetada.

Seepärast arvan, et ükski äärmus ei ole hea. Toitumiskavad, mis keskenduvad pelgalt kalorite lugemisele, ei pruugi olla jätkusuutlikud. On ju suur vahe, kas jood pudeli magusat limonaadi või sööd selle asemel sama kalorisisaldusega korraliku prae.

Parima tulemuse annab ikka toitumiskava, mis hoiab kõhu täis, ei lange ekstreemsustesse ning on elukestvalt jälgitav.

Võtan oma pika jutu kokku öeldes, et dieedi efektiivsust ei saa hinnata ainult kadunud kilode arvuga, vaid arvestada tuleb ka teisi faktoreid.

Iga dieet ei tööta! Fitlap ei ole dieet, Fitlap on tervislik toitumine, aga Fitlap töötab!

Kasutatud allikad: postimees.ee