Appi! Toitu on liiga palju.

Toon uuesti esile juba mõne aasta taguse artikli, mis on ikka päevakorral ja annab loodetavasti teile mõtteid, kuidas oma toidu portsjoneid sobivaks kohendada.

See artikkel ooli ajendatud meie Facebooki toetusgrupis tekkinud arutelust. Nimelt olid arutluse all Fitlapi suured toidu kogused.

Meie meie verivärske liituja kirjutas järgmist:

"Olen kava uhke omanik, aga toidu kogused on minu jaoks ikka väga suured. Näiteks täna tegin kartuli-kanasingi salatit. Panin siis kõiki asju ette nähtud koguse ja peaksin seda salatit sööma üle 500 grammi. Minu jaoks on pool kilo salatit ikka ulme kogus. Kas päriselt ongi kogused nii suured ja kuhu te selle toidu oma kõhus ära mahutate?"

Tõsi, kvaliteetne ja tervislik toit võib olla tõesti päris mahukas. Siiski on võimalik kombineerida asju ümber nii, et kogused oleksid soovi korral natuke väiksemad.

Oleme kirjutanud ka sellest, kuidas oma toidu koguseid hoopis kahekordistada.

32 nippi, kuidas toidu koguseid väiksemaks teha

Meil on täna Facebooki suletud grupis suur hulk väga pädevaid inimesi. Ja nagu võluväel tuli neilt terve rida erinevaid lahendusi. Anname neile sõna.

  1. L.J. - Mul tekkis täna sama küsimus. Aga sain aru, et kõike ei peagi korraga ära sööma. Et jaotad näiteks lõunasöögi kaheks ja teed ettenähtud nelja toidukorra asemel viis.
  2. K.T. - Ajaga saad selgeks, millised on sulle sobivad retseptid. Igasugused supid, salatid on üsna suure kogusega. Samas tatra-pastaroad on head ja parajad.
  3. T.M. - Vali koguseliselt väiksemad retseptid või tee asendusi rasvasemate koostisosade kasuks. Nende kaloraaž on suurem ja ports väiksem.
  4. K.K. - Päris alguses tegin ükspäev sooja salatit kinoa ja fetaga õhtusöögiks. Jeesus, mis kogus! Sõime mehega ja pärast ägisesime. Juba fetat oli ca 100g ja sinna juurde siis hunnik paprikat, porgandit, jääsalatit ja veel ca 100g kinoad. Kõhu sai ikka kohutavalt täis, tekkisid lausa süümekad, et nii suure täiskõhutundega ei saa ju saledaks. Aga näe, saab küll! 😀😀
  5. D.J. - Vabavara (retseptis roheline leheke juures) osas võib kogust vähendada. Neid ei pea lisama täpselt nii palju, kui retsept annab 😊 ehk et kui tundub terve kurk nt mõnes retseptis palju, ära pane tervet 😁.
  6. A.A. - Mina tegin nii, et hommikul sõin pool kartulisalatit ja pooled singileivad, lõunaks sama. Algul tundus ka, et seda salatit mega palju. Aga nii poolitades pool mõlemast toidust tundus igati väga ok!
  7. J.A. - Ma olen juba nii harjunud suurte portsudega, aga kogused sõltuvad jah pigem toidust ja erinevatest koostisosadest. Näiteks puuviljadest on banaani igas retseptis suhteliselt väike kogus, aga kui asendada see meloniga, siis kohe teine lugu 😁. Vahel saad asendusi kasutada selleks, et kogust suurendada või vähendada 😉.
  8. K.O. - Kartulisalatit tõesti palju. Aga valida tuleb sööke, mida koguseliselt vähe, kui tõesti süüa ei jaksa. Mina näiteks kartulisalatit ja suppi ei teegi, sest ma ei jaksa süüa nii palju. Tee näiteks kanakarrit, mis on hea ja mida on koguseliselt vähem.
  9. T.K. - Kui oled supisõber ja püreesupid sobivad, siis nt bataadipüreesupp krevettidega on väiksem ports.
  10. K.K. - Alati saab ju nii, et teed järgmiseks söögikorraks ette mingit kooki või muud magustoitu (mida on vähem) ning sööd kummalgi söögikorral mõlemast pool.
  11. M.T. - Ühepajatoidus peaks olema ka vabavara ja seda saad panna nii palju kui soovid. Kui retseptis liiga palju sinu jaoks, siis pane lihtsalt vähem.
  12. D.J. - No siis tuleb rammusam tooraine valida, retsepti vahetada ja asendusi teha, kui etteantud ei sobi 😉.
  13. P.P. - Alati saad teha toidukoguseid väiksemaks, kui asendad toiduaineid näiteks.
  14. P.V. - Vali toidud, mis on koguseliselt väiksemad! Tundub, et oled vastupidi alustanud.
  15. M.T. - Kasutusjuhendis on välja toodud, millistel toitudel on suuremad kogused (nt supid) ja millistel väiksemad. Nende järgi saab esialgu orienteeruda. Samamoodi saad võimalusel koguseid väiksemaks, kui midagi välja vahetad (nt võtad rasvasema juustu või kohupiima vms). Suppidel on tõesti suur kogus ning neid tasub teha nt pool suppi ning pool võileiva retsepti. Või hoopis mingi magustoit juurde.
  16. P.V. - Väiksemad on minu meelest singivõileib, muna singiga, kodujuustu-õunapannkoogid, smuutid jne. Neid on kindlasti veel! Arvan, et tuleb võtta aega ja neid retsepte lapata 🙂. Tundub ju loogiline, et kui sa pole suure isuga, siis on lihtsam ära süüa 3-4 singivõileiba kui suur kausitäis ühepajatoitu!? 🙃
  17. D.J. - Kogused on vastavuses inimese kehakaaluga... paraku. Mida rohkem on ülekaalu, seda suurem on toidu kogus.
  18. K.L. - See toiduainete asendamine.... teen sügava kummarduse nende langetajate ees, kes suudavad lõhesalatist hakklihakotletid välja võluda. Enda meelest on Fitlapis niivõrd palju retsepte, et pole küll selle peale tulnud. Suurimad asendused on tekkinud siis, kui pakutakse õuna, aga kodus vaid pirni. Või riisi asemel tatar.
  19. K.L. - Ära muretse. Surfad veel nädalakese aktiivselt ja varsti tekivad oma lemmikud ja kaalud asju ilma kaaluta😉. Ise olen leidnud nii umbes 25-30 lemmikut. Lihtsad ja kiired retseptid.
  20. S.L. - Mida rohkem kaalu, seda suuremad toidu kogused. Kui kaal langeb ja hiljem andmeid muudad, siis on ka kogused väiksemad.
  21. D.J. - Tegelikult sõin mina ka varem väga vähe ja imestasin, et miks see kaal küll niimoodi tõuseb!? Umbes nii, et vaatad toidu peale ja jood vett, aga kaal tõuseb... Aga organism arvas, et on nälja aeg ja hakkas kokku hoidma - talletas kõik, mis võimalik keharasvana. Nüüd on portsud suured ja kaal langeb tasapisi. See, et aeglaselt langeb, on ka väga hea...
  22. S.A. - Mul on pastasalatis pestoga heal juhul 25 makaroni 😂😂😂. Hull hunnik vabavara juurde, šampinione, paprikat, kurki, tomatit ja saan endale inimese moodi koguse sööki.
  23. L.L. - Üks nipp on see, et ühe toidukorrana sööd pool ühte ja pool teist toitu. Nt sööd ainult poole ühepajatoidu kogusest ja teise toidupoole valid midagi muud: nt pool sellest retseptis nagu mandariinid ja pähklid. See on siis ca 2 mandariini ja 25 g pähkleid.
  24. U.T - Vahetad asendades näiteks süsivesikulise toiduaine täisterapasta vastu. Makaronid on päris energiarikkad ja sageli saab neid kasutades oma toidu koguseid vähendada.
  25. M.M. - "Pool üht ja pool teist" retsepti arvutusteks kasutan mina hilisõhtust söögikorda, mis ilma trennilinnukeseta ongi pool kogust. Algul löön sinna nt ühepajatoidu, kirjutan selle kogused välja. Siis valin sinna puuvili pähklitega ja saan selle pooliku koguse.
  26. K.T. - Tekib vilumus retsepte valida ja tegelikult harjub organism ka portsudega ära. Kui ikka pikemat aega kava jälgida siis keha harjub ning kõrvalekalde puhul hakkab nö ise lisa nõudma.
  27. K.K. - Pastaroogades on ka väiksemad toidu kogused muidu.
  28. E.K. - Tegelikult oli minu jaoks ka neid suuri koguseid tohutult ka siis, kui asendasin endale meeldivaga😃. Aga nüüd veidi aega siin olles juba oskad kaalu järgi vaadata, mis on suur ja mis on väike ports. Lihtsalt tuleb endale aega anda asjaga tutvumiseks....
  29. A.A. - Ma mõtlesin ka alguses osade toitude puhul, et nii suured portsud, aga siis avastasin nipi, et söö 1/2 portsu ja juurde saad süüa 1/2 osas midagi magusat siit toitumiskavast. Minu jaoks oli see märgilise tähtsusega, sest see võimaldas mul süüa palju rohkem puuvilja.
  30. C.R. - Miks mitte proovida programmi sisse kirjutatud lahendust - vähenda enda koguseid 10-20%. Ainult nö väikseid toite valides jätaksid end lihtsalt ilma sellest vaheldusrikkusest, mida Fitlap oma rohkearvuliste retseptidega pakub. Niimoodi saad aja jooksul leida enda lemmikud ja ikka endale sobivamas koguses.
  31. H.M. - Pähkleid sisaldavad retseptid ei ole ka väga suured.
  32. T.L. - Minu 6 aastane tütar teatas täna hommikul, et kuule emme, ära fitläppi tee, muidu pead niipalju sööma! 😂 Seletasin siis talle, et selles mõte ongi, et SAAB süüa! Mitte ei ole kapsaleht ja taimetee 😜.

Vot sellised lõbusad lood otse klientidelt.

Anna kommentaarides teada, kuidas sina toidu koguseid suuremaks või väiksemaks kohendad!