Üsna sageli ilmub FB grupi seinale mõne uue alustaja küsimus: „Kust te leiate aja kogu selleks planeerimiseks” Õigem vist oleks küll küsida „Kuidas te seda teete?”, sest aega peaks meil kõigil ikka ühepalju antud olema :) Aga mõte jääb loomulikult samaks. Iga algus on raske, Fitlapi alustamine veel omamoodi keeruline, kuna lisaks põhilisele – toitumise muutumisele - peavad muutuma ka sellega seotud asjaolud. Söömise ette planeerimine, toiduainete varumine, kindlast menüüst ja toidukordadest kinni pidamine ning üldse toidu valmistamine, suuremal või vähemalt määral saavad need kõik mõjutatud.

Juhtusin täna ühele ägedale artiklile, mille leiate täismahus siit: http://www.thekitchn.com/the-top-10-mistakes-meal-planning-beginners-make-and-how-to-solve-them-242085

Arvan, et poleks paha, kui ka Fitlapi meeskond omalt poolt sellise „Alustaja tüüpvead” ülevaate koostaks. Võibolla on seda kunagi juba ka tehtud (kogu Fitlapi, ammugi kaalustalla.ee andmebaasi ma pole läbi kamminud), aga taoliste küsimuste sagedust arvestades poleks ilmselt paha korrata :)
Omalt poolt otsustasin läbi käia eelnimetatud artiklis toodud 10 „viga” Fitlapi võtmes.

Niisiis,

10 tüüpviga, mida teevad inimesed, kes alles alustavad oma menüü planeerimist pikema aja peale:

1. Nad ei võta piisavalt aega planeerimise jaoks.

Tõsi on, et (nädala) menüü paikapanek võtab aega. Aja jooksul järjest vähem (kui pole plaanis uusi retsepte katsetada vm erakorralist, saan nädala menüü soovi korral 15 minutiga paika pandud kogu perele), kuid alguses võib see lausa mitu tundi (nädala peale) võtta.
Soovitus: planeeri aega ka planeerimise jaoks :) Eriti alguses. Loomukult võib alguses kasutadagi ainult programmi poolt pakutud retsepte, aga üsna kiirelt tekib soov enda valikuid teha, toiduained kipuvad üle jääma jne.. Ära jäta planeerimist vahetult enne poodiminekut tegemiseks, kõige rahulikum on siis, kui seda täitsa eraldi ettevõtmisena teha.

2. Nad kasutavad endale mittesobivaid retsepte

Meie kontekstis siis – kas liiga aeganõudvad, koostisained pole kättesaadavad, ei vasta maitse-eelistustele, on totaalselt erinevad eelnevast vm
Soovitus: Mina olen alati algajatele soovitanud proovida leida esmalt retsepte, mis sarnanevad nende eelnevatele toidu-eelistustele. Fitlapis peaks see igati võimalik olema. Nii saavad kõigepealt nö õigeks kogused, edaspidi juba tekib uudshimu uusi retsepte proovida ja selleks on hiljem ka aega. Pole vaja korraga kõike muuta.

3. Nad on üliambitsioonikad ja ebarealistlike ootustega.

„Mu kaal langes esimesel nädalal 3kg, nüüd aga seisab juba teist päeva. Hakkan alla andma”
Kas tuleb tuttav ette? :) Nagu kogu see ettevõtmine, ka menüü planeerimine (tegevusena) on maraton, mitte sprint ehk pikaajaline projekt, mitte lühike üritus. Kui ei jõua terve nädala menüüd hommikust õhtuni paika panna, mõtle üks suurem toidukord iga päeva (või kasvõi 3-4 päeva) jaoks läbi. Ideed väiksemateks eineteks tulevadki tihti jooksvalt ja ka isud muutuvad nädala jooksul. Mina planeeringi tavaliselt mitte rohkem kui neli päeva korraga (võin küll pikemalt läbi mõelda, aga annan endale aru, et plaan võib muutuda)

4. Nad ei pea silmas *oma* toiduainete varusid kodus.

Kas teate hetke, kui fitlapitamine kergemaks läheb? :P See on see hetk, mil märkad, et oled hakanud kasutama teatud toiduaineid menüüs sagedamini kui teisi. Kui see nimekiri (mis igaühel on maitse-eelistustest lähtuvalt individuaalne) välja kujuneb, läheb kõik lihtsamaks. Tekib kindlus, et kui need toiduained kodus olemas, siis on alati võimalik valmistada üks maitsev toidukord Fitlapi retseptist.
Minu nimekiri on umbes selline: pudruhelbed, piim, kodujuust, sink, juust, või/õli, kohupiimakreem, banaan, pähklid, munad, kanafilee, pasta, leib/sepik värske kurk ja kapsas.

5. Nad ei arvesta, mis köögis juba olemas on.

Jääkide ära viskamine on siin paljudele mureks olnud. Kahjuks on minulgi juhtunud (pigem algusaegadel) toiduainete äraviskamist halvaks minemise tõttu. Selle vältimiseks tuleks valida järjest päevadel sarnaste koostisosadega retseptid. Vähe on toiduaineid, mis ühe päevaga külmkapis seistes halvaks läheks. Aja jooksul tuleb ka kombineerimise oskus – kohupiima all saab kokku segada järgi jäänud kodujuustu põhja ning pooliku proteiinijogurti.
Samuti ei lase ma halvaks minna ette valmistatud toitu, kui plaanid peaks ootamatult muutuma ja juhtun sööma midagi muud, kui planeeritud oli. Tõstan siis oma karbikese külmikust sügavkülma ja söön teisel päeval „täie raha” (toidukorra) eest, nagu ette nähtud.

6. Nad ei salvesta ega kirjuta oma retsepte üles

Ajal, kus Fitlapi programm veel oma versioone asendustega retseptidest salvestada ei lase, võib see meelehärmi tekitada küll :) Olen minagi olnud hädas meenutamisega, kuidas tookord see ülimõnus pajaroog kokku pandud saigi... Mind ei päästnud kahjuks ka tekstifail, mida oma arvutis pidama hakkasin (panin sinna kirja oma märkmed retseptide kohta, teistelt üles nopitud nipid-soovitused jne). Nimelt ütles mu eelmine arvuti ühel päeval lihtsalt üles :) Mul on küll lootust oma dokumendid vanalt kõvakettalt kätte saada, aga soovitada julgen vist pigem siis selliseid märkmeid mõnes online keskkonnas hoida või tõesti paberile kirja panna.

7. Nad unustavad ostunimekirja enne poodiminekut üle vaadata.

Asjaolud muutuvad, eriti kui teha nimekiri vajalikest asjadest mitu päeva varem ette. Võibolla on midagi plaanides muutunud või osa asju juba poest koju sattunud.
Ostunimekiri on tõesti hea enne poodiminekut veel üle vaadata, soovitavalt köögis kapi kõrval :) Unustada ei tohiks toiduvalmistamisel olulisi pisiasju (maitseained, küpsetuspaber jne)

8. Nad ei pööra tähelepanu ETTEvalmistamisele

Jah, kõigi puhul see paratamatult ei tööta. Mõned inimesed ei suuda süüa sügavkülmas seisnud toitu. Mul on vedanud, et mulle see vastu ei hakka, sest külma pandud toiduports päästab sageli kiirel ajal päeva. Katsun tõesti alati ühe valmis toidukorra külmkapis/-kambris varuks hoida.
Toiduvalmistamist kiirendada aitab ka asjade osaline ette valmistamine. Pasta/kartuli/riisi keetmine suuremas koguses näiteks. Selle kasutamiseks on meil kavas lausa keedetud toote kaal antud. Mina kaalun tavaliselt ise üle (enne ja pärast keetmist, siis on täpne suhe teada)
Aga lisaks sellele olen näiteks vahel ostnud suure pakiga hakitud sibulat sügavkülma, kust peotäie kaupa otse pannile panna. Saan aru, et see viimane nüüd kirjeldas küll minu laisemat külge :) Aga sibula koorimise ja hakkimise aja olen ma neil kordadel ikkagi säästnud :)

9. Nad valivad igaks päevaks uued retseptid.

Meie tavaline „reha”, mille otsa alustades kukkuda :) Arvasin minagi algul, et ahaa, siin on siis minu toitumiskava, mille järgi süüa tuleb. Retseptide vahetamise avastasin alles paari päeva pärast, toiduainete asendamise võimaluse veel hiljem :D See oli küll nüüd sel ajal veel, kui ma tõsiselt alustanud ega süvenenud polnud. Aga jah, seda tasuks tead(v)ustada, et ei pea iga päev olema neli erinevat sööki, võib teha mitu portsu korraga ja varuda nii järgmiseks päevaks jne

10. Nad ei mõtle läbi varuplaani

Seotud selle „Minu põhitoiduained”-listiga. Tee endale selgeks need paar lihtsat ja kiiret retsepti, mida on pea alati võimalik kodus leiduvast valmistada (omlett, pannkoogid) Säästame ennast raske tööpäeva lõpul sellest pitsa tellimisest ja sööme parem ühe korraliku portsu omletti.

Ja mis on Fitlapi omleti juures kõige parem? Alati saab magustoiduks väga korraliku hunniku puuvilja! :)