Lihastreening või kardiotreening - kumb enne?
Lihastreening või kardiotreening - kumb enne?

Lihastreening enne kardiotreeningut? Või kardiotreening enne lihastreeningut? Mõni eelistab ühte, mõni teist. Aga paljud teevad ühe treeningu käigus nii ühte kui ka teist.

Kas oled vahel mõelnud, kummaga oleks kasulikum ja efektiivsem alustada? 

Kas astuda treeningusaali ja anda kõigepealt "rauale" tuld ja siis teha näiteks 30 minutit rattasõitu otsa või hoopis vastupidi - kõigepealt teha pikem aeroobne treening ja alles siis hakata oma lihaseid raskustega ülesse äratama?

Tänane artikkel pole ehk suunatud päris algajale treenijale, ent kõrva taha tasub need mõtted ikka panna. Algajast staažikaks treenijaks ei ole pikk maa. Ja teadupärast on treenimine ju ka sõltuvust tekitav.

Eesmärgid loevad

Ilmselt on meil kõigil trennis käimiseks erinevad eesmärgid. Enamus kasutavad treeninguid eelkõige selleks, et põletada keharasva ning kaotada kehakaalu. Aga on ka neid, keda huvitab oma lihaste või hoopis aeroobse võimekuse (võhma) maksimaalne arendamine.

2017. aasta septembris avaldati ajakirjas International Journal of Sports Medicine uurimus, kus 3 kuu vältel jälgiti seda põnevat teemat 51 mehe peal.

Moodustati kaks gruppi, ühed treenisid hommikuti (ajavahemikus 6.30-10.00) ning teised treenisid õhtuti (ajavahemikus 16.30-20.00). Lisaks erinevatele treeninguaegadele jagunesid grupid veel omakorda kaheks  - ühed alustasid treeningut kardioga, teised lihastreeninguga.

Nii et lisaks sellele, et selgitada välja "õige" treenimise järjekord, sooviti leida vastus ka küsimusele, millal on ajaliselt kasulikum erinevate võimete arendamiseks (lihas vs kardio) treenida?

Lihastreeningu puhul kasutati klassikalisi ja tehnilises mõttes lihtsamaid harjutusi (näiteks jalapress) ning kardiotreeninguks kombineeriti 3 kuu vältel intervalltreeninguid rahulikuma aeroobse treeninguga.

Lihastreening vs kardiotreening - tulemused

Teadlased leidsid nii mõndagi põnevat, mida saab edukalt enda kasuks tööle panna.

  1. Treeningu alustamine raskuste tõstmisega tähendas suuremat lihasmassi ja jõu näitajate kasvu. Sõltumata treenimise kellaajast.
  2. Treeningu alustamine kardiotreeninguga tähendas suuremat arengut just kardionäitajates.
  3. Mõlemal juhul leiti, et parema arengu tagas õhtuti treenimine.

Siit võib järeldada, et kui soovitakse ühe treeningu käigus teha nii lihas- kui ka aeroobset treeningut, tasub need järjestada vastavalt seatud eesmärkidele.

Kui sinu eesmärk on maksimaalselt oma lihaseid arendada, alusta lihastreeninguga. Kui sind aga huvitab vastupidavuslike võimete arendamine, alusta aeroobsete treeningutega.

Anna kommentaaridesse teada, kas ka sina oled ühe treeningu käigus teinud nii lihastreeningut kui ka kardiotreeningut? Ja millises järjekorras?